Wystąpienie pierwszego ogniska ASF u trzody chlewnej na Warmii i Mazurach potwierdziło laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Afrykański pomór świń wystąpił w gospodarstwie w miejscowości Posady w gminie Pieniężno, w powiecie braniewskim.


Ogółem w całym kraju są już 134 ogniska choroby, tylko w tym roku ujawniono już 30 takich przypadków. Choroba dotknęła rolników w czterech województwach: lubelskim, podlaskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Na dodatek wirus rozprzestrzenia się coraz szybciej wśród dzików. Obecnie w całym kraju jest już ponad 2 300 przypadków wystąpienia choroby wśród dzików, które przenoszą ją w nowe regiony kraju.

Katastrofalne błędy w walce z tą chorobą były jednym z powodów odwołania z funkcji ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Gdy obejmował urząd, w kraju były tylko 3 ogniska choroby.

Czytaj więcej ➔ ASF zalewa Polskę

Nowy minister, Jan Krzysztof Ardanowski, rozpoczął urzędowanie kilka dni temu. Pytanie czy ta zmiana pomoże rolnikom czekającym za pomoc i odszkodowania za gigantyczne straty jakie codziennie ponoszą.