15 maja 2025 roku w Warszawie podpisano umowę ramową między Agencją Uzbrojenia a WB Electronics S.A. na dostawę blisko tysiąca zestawów amunicji krążącej WARMATE. To nie tylko kolejny krok ku nowoczesnemu uzbrojeniu, ale też wyraz odpowiedzialnego patriotyzmu gospodarczego – państwo inwestuje w krajowy przemysł, wzmacnia niezależność technologiczną i zwiększa bezpieczeństwo Polski.
– Dzisiaj podpisujemy ważny kontrakt, ważną umowę ramową dotyczącą dostarczenia dla Wojska Polskiego 10 tysięcy sztuk dronów, około tysiąca zestawów. Umowy wykonawcze będą podpisywane cyklicznie, po to, by najczęściej kupować najnowszą wersję dla Wojska Polskiego – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
W obliczu zmieniających się zagrożeń i dynamicznej sytuacji międzynarodowej Polska nie może czekać z założonymi rękami. Działa z wyprzedzeniem, wykorzystując doświadczenia Ukrainy i nową logikę pola walki.
– Doświadczenie Ukrainy, możliwości produkcyjne, które Ukraina uzyskała w trakcie trwania konfliktu, zmiana przez trzy lata rodzajów sprzętu, który jest używany, i oddziaływanie dronów oraz systemów antydronowych, to jest absolutna rewolucja w postrzeganiu działania na polu walki. Polska nie pozostanie z tyłu. Polska jest jednym z liderów – dodał wicepremier.
Ale nowoczesna armia to nie tylko sprzęt. To także nowe modele zaangażowania obywatelskiego.
– Planujemy również, na wzór Cyber Legionu – stworzyć grupę ludzi chętnych nie do służby w wojsku, ale do pomocy i do obrony ojczyzny, do wsparcia działań przygotowawczych w postaci wspierających armię osób: doświadczonych operatorów dronów. Dron Legion, obok Cyber Legionu, która będzie miejscem, gdzie osoby chętne będą mogły się zgłosić, wspierać żołnierzy, uczyć, tworzyć grupę wsparcia i być gotowe do użycia w momencie największego zagrożenia – zapowiedział wicepremier Kosiniak-Kamysz.
To wszystko możliwe jest dzięki partnerskiej współpracy z polskim przemysłem, zarówno państwowym, jak i prywatnym.
– To jest wielka inwestycja na ogromną skalę. 10 tysięcy dronów Warmate staje się faktem. Przychodzą już niedługo do polskiej armii. Kolejne umowy — wtedy już wykonawcze — będziemy podpisywać w najbliższym czasie. To jest po pięciu miesiącach działania nowego Inspektoratu Wojsk Dronowych chyba największy efekt — oprócz efektów organizacyjnych, szkoleniowych, budowy całej filozofii – zaznaczył wicepremier.
– Cieszę się, że kupujemy go w polskiej firmie WB Electronics, WB Group. W wielkiej polskiej firmie. I to, co było zasadniczą zmianą: otwartość na przemysł – zarówno państwowy, jak i prywatny, ale przede wszystkim przemysł polski. To jest dla nas sprawa absolutnie święta – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Głos wsparcia dla krajowej zbrojeniówki wyraził także wiceminister obrony narodowej, Paweł Bejda.
– Firma WB Electronics na stałe wpisała się w krajobraz polskiego przemysłu zbrojeniowego. Stawiamy znak równości między państwowym przemysłem zbrojeniowym, a prywatnym przemysłem zbrojeniowym. Dbamy, żeby cały sprzęt, który jest kupowany dla polskiej armii był najlepszy i w jak najlepszej cenie – powiedział wiceminister Paweł Bejda.
– Dzisiaj podpisaliśmy umowę na amunicję krążącą, która absolutnie w sposób perfekcyjny spełniła swoje zadania również i na Ukrainie. (…) Będziemy wspierali polski przemysł obronny, polski przemysł zbrojeniowy. Będziemy wypełniali wojsko w ten sprzęt związany z dronami, z wojskami bezzałogowymi – dodał.
Inwestycja w bezpieczeństwo. Decyzje, nie slogany
Ten kontrakt to coś więcej niż zakup. To realna inwestycja w bezpieczeństwo narodowe, rozwój nowoczesnych technologii i wsparcie dla polskiej gospodarki. To konkret, a nie slogan. Decyzja, której efekty będą odczuwalne przez dekady – i to tu, w Polsce.