Polska wieś jeszcze nigdy nie była tak blisko centrum decyzyjnego stołu Europy. Miliardy euro, konkretne działania i nowe szanse – a wszystko to w cieniu św. Izydora i świetle realnych zmian. Sprawdź, co już się wydarzyło, co właśnie się dzieje i na co czekamy w najbliższych tygodniach.
Dzień św. Izydora. Święto pracy i przyszłości
Dziś, 15 maja – w dniu św. Izydora Oracza, patrona rolników – oddajemy hołd tym, którzy każdego dnia nie tylko uprawiają ziemię, ale i dbają o bezpieczeństwo żywnościowe Polski. To święto pracy, tradycji i odpowiedzialności, a jednocześnie symboliczny moment, by powiedzieć jasno: polska wieś się zmienia – inwestuje, rozwija się i modernizuje.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski, podkreślił znaczenie 21 lat obecności Polski w Unii Europejskiej dla obszarów wiejskich:
– Polska otrzymała na rolnictwo 84 miliardy euro, z czego około 56 miliardów euro to I filar, czyli dopłaty oraz ekoschematy, a kolejne 26 miliardów euro to środki na działania w ramach II filaru – na rozwój obszarów wiejskich. To jest widoczne i to ma znaczenie – zaznaczył minister Siekierski.
Minister przypomniał, że to nie tylko dopłaty, ale realne inwestycje w jakość życia, infrastrukturę, edukację, nowoczesność i konkurencyjność gospodarstw. Polska wieś nie stoi w miejscu – ona idzie naprzód.
WPR. Nabór przedłużony do 16 czerwca
Minister Siekierski ogłosił wydłużenie terminu składania wniosków w ramach Planu Strategicznego WPR 2023–2027 do 16 czerwca.
– Podjąłem decyzję o przedłużeniu terminu w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane przez rolników i doradców rolniczych. Wpłynęło już 850 tysięcy wniosków, a oczekujemy, że będzie ich jeszcze około 400 tysięcy – poinformował.
Dodatkowo zapowiedział zmiany w harmonogramie naborów w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz nowe formy wsparcia – m.in. dla rolników poszkodowanych przez przymrozki, szkodniki i powodzie.
Polska wieś w centrum europejskiej debaty
Zakończony w sobotę Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi w Poznaniu – największe wydarzenie w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE – otworzył nowy rozdział w debacie o przyszłości obszarów wiejskich.
– To była największa impreza w czasie polskiej prezydencji. Uważam, że jest to świadectwo tego, jaką rolę rolnictwo i wieś odgrywają dla rządu – ocenił Bogusław Wijatyk, dyrektor generalny MRiRW.
Wnioski z Kongresu zostaną opublikowane w dwóch raportach. Do głównych tematów należały:
- wyrównywanie szans w dostępie do usług publicznych,
- wsparcie dla młodych rolników,
- wykorzystanie potencjału wsi w transformacji energetycznej.
Piknik „Poznaj Dobrą Żywność” – już 24 maja!
Już w sobotę, 24 maja, na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie odbędzie się Piknik „Poznaj Dobrą Żywność” – wyjątkowa okazja, by spróbować najlepszych smaków polskiego rolnictwa i wspólnie promować naszą żywność.
– Zapraszam na piknik, który odbędzie się w sobotę, 24 maja. Wstęp jest bezpłatny. To całodzienna impreza, podczas której będzie można skosztować znakomitego polskiego jedzenia i wziąć udział w licznych atrakcjach, a tym samym wesprzeć promocję polskiej żywności – zachęcił Czesław Siekierski.
Polska wieś. Przyszłość zaczyna się tu
15 maja to nie tylko wspomnienie świętego patrona. To przypomnienie, że rolnicy są fundamentem stabilności, bezpieczeństwa i rozwoju kraju. Dzięki ich codziennej pracy Polska rośnie. A dzięki inwestycjom – rolnictwo ma przyszłość.