Ludowcy jako pierwsi odpowiedzieli PiS na jego cztery pytania. Teraz sami kierują pytania do PiS. PSL chce się dowiedzieć m.in. kiedy partia rządząca zamierza spełnić swoją obietnicę i podwoić dopłaty dla rolników, czy PiS jest za przyznaniem 500+ dla samotnych matek i dlaczego podwyższono wiek emerytalny rolnikom.

PSL oczekuje, że PiS odpowie na cztery kluczowe pytania, które dziś publicznie zostały skierowane do przedstawicieli tej partii. – PiS zadał swoje pytania opozycji. My również chcemy uzyskać jasną deklarację od partii rządzącej w czerech, naszym zdaniem, niezwykle ważnych kwestiach – mówi Piotr Zgorzelski, poseł PSL.

Ludowcy chcą, by PiS przedstawiło swoje stanowisko w następujących kwestiach:

1. DOPŁATY | Kiedy polscy rolnicy będą mieli podwojone dopłaty, tak jak im to PiS obiecał w kampanii wyborczej i kiedy zostaną wypłacone zaległe dopłaty?

2. RODZINY | Dlaczego PiS odrzucił rozszerzenie programu 500 + dla samotnych matek i zasadę złotówka za złotówkę?

3. EMERYTURY | Czy PiS poprze projekt PSL „Emerytura bez podatku” i dlaczego projekt PSL wprowadzenia emerytury po 40 latach pracy dla mężczyzn 35 lat dla kobiet jest przetrzymywany w tak zwanej „zamrażarce” i nie jest procedowany?

4. ROLNICY | Dlaczego PiS podwyższa wiek emerytalny dla rolników?

Posłowie PSL uważają, że przedstawiciele partii rządzącej powinni zmierzyć się wreszcie ze swoimi obietnicami. – Politycy PiS wiele obiecywali przed wyborami. Mamili rolników, że podwoją dopłaty. Teraz czekamy na konkretne działania w tym zakresie – wezwał Mirosław Maliszewski.

– Jeśli PiS nie zamierza nic zrobić w kwestii podwojenia dopłat, oczekujemy, że przyzna się że kłamał w kampanii wyborczej. Zamiast zwiększonych dopłat, mamy podwyższony wiek emerytalny dla rolników – dodał poseł PSL.

Ludowcy chcą też poznać stanowisko PiS w kwestiach społecznych. – PSL przygotowało szereg rozwiązań dla polskich rodzin, które PiS albo odrzucił, albo zablokował. Niech teraz powiedzą samotnym matkom dlaczego są przeciwni, by dostawały one „500+”. Dlaczego emeryci, którzy całe życie płacili podatki, muszą to robić również będąc na emeryturze? – pyta poseł Zgorzelski.

PSL ma propozycję do wszystkich partii w Sejmie. Ludowcy chcą zachęcić polityków z innych ugrupowań do debaty nad programem PSL „Polska lokalna 2020”. – Jesteśmy pierwszą partią, która ma program na przyszłą kadencję Sejmu. Zachęcamy do jego analizy i wspólnej debaty nad nim – mówi Piotr Zgorzelski.