Skip to main content

Ludowcy jako pierwsi odpowiedzieli PiS na jego cztery pytania. Teraz sami kierują pytania do PiS. PSL chce się dowiedzieć m.in. kiedy partia rządząca zamierza spełnić swoją obietnicę i podwoić dopłaty dla rolników, czy PiS jest za przyznaniem 500+ dla samotnych matek i dlaczego podwyższono wiek emerytalny rolnikom.

PSL oczekuje, że PiS odpowie na cztery kluczowe pytania, które dziś publicznie zostały skierowane do przedstawicieli tej partii. – PiS zadał swoje pytania opozycji. My również chcemy uzyskać jasną deklarację od partii rządzącej w czerech, naszym zdaniem, niezwykle ważnych kwestiach – mówi Piotr Zgorzelski, poseł PSL.

Ludowcy chcą, by PiS przedstawiło swoje stanowisko w następujących kwestiach:

1. DOPŁATY | Kiedy polscy rolnicy będą mieli podwojone dopłaty, tak jak im to PiS obiecał w kampanii wyborczej i kiedy zostaną wypłacone zaległe dopłaty?

2. RODZINY | Dlaczego PiS odrzucił rozszerzenie programu 500 + dla samotnych matek i zasadę złotówka za złotówkę?

3. EMERYTURY | Czy PiS poprze projekt PSL „Emerytura bez podatku” i dlaczego projekt PSL wprowadzenia emerytury po 40 latach pracy dla mężczyzn 35 lat dla kobiet jest przetrzymywany w tak zwanej „zamrażarce” i nie jest procedowany?

4. ROLNICY | Dlaczego PiS podwyższa wiek emerytalny dla rolników?

Posłowie PSL uważają, że przedstawiciele partii rządzącej powinni zmierzyć się wreszcie ze swoimi obietnicami. – Politycy PiS wiele obiecywali przed wyborami. Mamili rolników, że podwoją dopłaty. Teraz czekamy na konkretne działania w tym zakresie – wezwał Mirosław Maliszewski.

– Jeśli PiS nie zamierza nic zrobić w kwestii podwojenia dopłat, oczekujemy, że przyzna się że kłamał w kampanii wyborczej. Zamiast zwiększonych dopłat, mamy podwyższony wiek emerytalny dla rolników – dodał poseł PSL.

Ludowcy chcą też poznać stanowisko PiS w kwestiach społecznych. – PSL przygotowało szereg rozwiązań dla polskich rodzin, które PiS albo odrzucił, albo zablokował. Niech teraz powiedzą samotnym matkom dlaczego są przeciwni, by dostawały one „500+”. Dlaczego emeryci, którzy całe życie płacili podatki, muszą to robić również będąc na emeryturze? – pyta poseł Zgorzelski.

PSL ma propozycję do wszystkich partii w Sejmie. Ludowcy chcą zachęcić polityków z innych ugrupowań do debaty nad programem PSL „Polska lokalna 2020”. – Jesteśmy pierwszą partią, która ma program na przyszłą kadencję Sejmu. Zachęcamy do jego analizy i wspólnej debaty nad nim – mówi Piotr Zgorzelski.