Skip to main content

Samorząd jest jedną z podstawowych wartości i najcenniejszym dorobkiem III Rzeczpospolitej ostatnich 30-tu lat. Dzisiaj zagrożone jest jego funkcjonowanie finansowe i merytoryczne. Dlatego wspólnie z Jarosławem Gowinem i Agnieszką Ścigaj podpisaliśmy deklarację ws. polskiej samorządności. Zawiera ona konkretne propozycje dot. edukacji, podatków, ochrony zdrowia czy polityki społecznej. Szukamy współpracy w sprawach najważniejszych dla Polaków – powiedział prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Porozumienia Jarosław Gowin oraz Agnieszka Ścigaj z koła Polskie Sprawy podczas wspólnej konferencji prasowej w Sejmie poinformowali o podpisaniu deklaracji ws. polskiej samorządności.

– Samorząd jest jedną z podstawowych wartości i najcenniejszym dorobkiem III Rzeczpospolitej ostatnich 30-tu lat. Dzisiaj zagrożone jest jego funkcjonowanie finansowe i merytoryczne. Dlatego nasze środowiska zdecydowały się na podpisanie tej deklaracji. Może powinien być to też punkt wyjścia do współpracy z innymi środowiskami opozycji – mówił w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz.

[tweet id=”1432622004142739457″ align=”center”]

Podpisana deklaracja zawiera propozycje dotyczące m.in. edukacji, podatków, ochrony zdrowia, polityki społecznej, polityki wobec osób niepełnosprawnych czy zagospodarowania przestrzennego.

– Cała filozofia samorządu to jest to, co nasze środowiska łączy. Szukamy nici współpracy tam, gdzie są sprawy ważne dla obywateli. Edukacja jest jednym z tych tematów na poziomie samorządu – stwierdził prezes PSL.

– We wspólnej deklaracji zobowiązujemy się do tego, że edukacja będzie prowadzona właśnie przez jednostki samorządu terytorialnego, ale z drugiej strony państwo musi się wywiązać ze swojego obowiązku łożenia na nią. Subwencja, którą otrzymują samorządy ma pokrywać wynagrodzenia nauczycieli. Niedopuszczalna jest również wszechwładza kuratora oświaty – kontynuował Władysław Kosiniak-Kamysz.

[tweet id=”1432622429101346826″ align=”center”]

Propozycje, które znalazły się w deklaracji dotyczą również zwiększenie dochodów własnych samorządów.

– Samo ministerstwo finansów szacuje, że rocznie samorządy traciłyby na nowych rozwiązaniach podatkowych 14,5 mld. Te straty nie są stratami wójtów, prezydentów, burmistrzów, ale samych mieszkańców. Dlatego proponujemy zwiększenie udziału samorządów w podatku PIT i CIT oraz, po raz pierwszy, proponujemy, aby samorządy miały udział w podatku VAT – poinformował Jarosław Gowin.

– Samorządy to nie burmistrzowie, prezydenci czy radni. To my wszyscy. Pieniądze zabrane samorządom, to pieniądze zabrane nam. Ochrona środowiska, szkoły, drogi są finansowane przez samorządy, dlatego środki na te wydatki nie mogą być arbitralnie dzielone z Warszawy – tłumaczyła Agnieszka Ścigaj.

[tweet id=”1432622580301799425″ align=”center”]

Deklaracja KP PSL i kół Porozumienie oraz Polskie Sprawy jest pierwszą odpowiedzią na apele, aby przedstawić plan na pierwsze 100 dni rządów po obaleniu PiS-u. Według PSL w tych pierwszych stu dniach musi znaleźć się decentralizacja władzy i wzmocnienie samorządu.

– Trzeba pamiętać, że współpraca naszych środowisk nie zaczyna się dzisiaj. Dzięki naszym wspólnym działaniom udało się m.in. zatrzymać wybory kopertowe i to jest rzecz, która tak naprawdę uratowała Polskę przed degrengoladą i doprowadzeniem do śmieszności państwa, ale też nowo wybranego prezydenta – stwierdził prezes PSL.

– Chcemy dalej działać na rzecz Polski, na rzecz samorządów czy przedsiębiorców, dlatego nasza deklaracja pozostaje otwartym zaproszeniem dla wszystkich, którym bliskie są nasze postulaty. Opozycja musi być połączona, ale nie w jedną masę z której nic nie wynika, musimy jednoczyć siły w sprawach merytorycznych tak jak tu i teraz – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.