Skip to main content

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt ustanowione w 2004 roku. – Flaga to symbol jednoczący Polaków – mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Data święta nie została wybrana przypadkowo. To właśnie 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze biorący udział w oblężeniu Berlina umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie.

Wedle ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, flaga ma barwy biało-czerwone ułożone w dwóch poziomych równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego w odcieniu. W znaczeniu heraldycznym biel symbolizuje czystość i niepokalanie, a czerwień odwagę oraz waleczność.

Jak mówi prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz flaga jest jedną z tych rzeczy, która łączy, a nie dzieli polskich obywateli. – Flaga, Mazurek Dąbrowskiego oraz Godło to symbole łączące wszystkich Polaków. Utożsamiamy się z nimi wszyscy i jesteśmy z nich dumni – mówił prezes Ludowców. – I nie trzeba dodawać do nich snopka – zażartował prezes nawiązując do jednego z odcinków serialu „Ucho Prezesa”.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył również fakt ciągłej nauki szacunku do naszych symboli. – Wciąż musimy wszyscy uczyć się szacunku do flagi. Często potrafimy wywiesić flagi, ale nie potrafimy ich w należyty sposób złożyć. Musimy pamiętać, że to nie jest zwykły fragment materiału. To symbol, który jest z nami od wieków – zaznaczył prezes.

Flaga państwowa istnieje także pod inną postacią – biało-czerwone pasy z godłem Polski umiejscowionym na białym pasie. Tej flagi jednak mogą używać wyłącznie placówki dyplomatyczne poza granicami naszego kraju, lotniska cywilne, kapitanaty i bosmanaty w portach oraz jednostki pływające jako banderę RP, ponieważ flagą biało-czerwoną oznacza się na wodzie jednostki pilotujące.

Oprócz tego istnieje proporzec prezydencki. Jest to płat tkaniny barwy czerwonej z wizerunkiem orła państwowego pośrodku płata, w obramowaniu wężyka generalskiego. Jest on używany przez Prezydenta RP jako Zwierzchnika Sił Zbrojnych używany podczas uroczystości wojskowych z udziałem głowy Państwa.