Skip to main content

Polscy przedsiębiorcy dokonali w Polsce niemożliwego pokonując jeden z największych kryzysów w historii. Czas na kolejny krok! Dziś celem PSL jest stworzenie w Polsce najlepszego miejsca do prowadzenia biznesu w Europie – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz prezentując „Pakt dla polskich firm rodzinnych”.

Przygotowany przez ekspertów gospodarczych PSL i samych przedsiębiorców program ma cztery cele: wsparcie firm na starcie, obniżenie kosztów prowadzenia działalności, uwolnienie mocy inwestycyjnych polskich mikro-, małych i średnich firm oraz likwidację barier administracyjnych. Szczegóły?

PSL stawia na redukcję obciążeń, które hamują rozwój firm rodzinnych w Polsce. – Wsłuchajmy się w głos przedsiębiorców i realnie obniżmy koszty pracy. Zacznijmy od ZUS – mówi Dariusz Klimaczk, wiceprezes PSL. PSL proponuje:

 • 500/1000 ZŁ ZUS – dwie proste stawki ZUS dla przedsiębiorców. 500 zł miesięcznie dla firm z przychodami do 250 tys. zł rocznie i 1000 zł dla pozostałych.
 • CHOROBOWE PŁACI ZUS – ubezpieczyciel weźmie na siebie opłacanie wynagrodzenia za pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim już od pierwszego dnia choroby. Nowe zasady obejmą mikro-, małe i średni przedsiębiorstwa.
 • URLOP OD ZUS – raz na 5 lat przedsiębiorcy będą mogli wziąć półroczny urlop od płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Warunkiem będzie wykazanie spadku przychodów w ciągu 6 miesięcy o co najmniej 25%.

Ułatwienia dotyczą także osób, które dopiero chcą założyć swój biznes. – Polacy mają świetne pomysły na innowacyjny biznes. Hamują nas wysokie koszty otwarcia nowej firmy. Chodzi głównie o ZUS. Nawet obniżona stawka składek na ubezpieczenie społeczne jest często dla młodych przedsiębiorców barierą nie do przeskoczenia – mówi Krystian Jarubas, poseł PSL. Co proponujemy?

 • START BEZ ZUS – pierwszą składkę na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorca zapłaci dopiero, gdy prowadzona przez niego firma osiągnie przychód w wysokości co najmniej 3 tys. zł netto. Do tego czasu koszty jego ubezpieczenia pokryje budżet państwa.
 • 50 TYS. ZŁ DOTACJI – podniesienie bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności z 20 tys. zł do 50 tys. zł.
 • ZERO OKIENKA – wszystkie formalności związane z zakładaniem firmy w jednym prostym internetowym formularzy, bez konieczności wizyty w urzędzie gminy, skarbowym czy w ZUS.

Mikro-, małe i średnie firmy napotykają na swojej drodze liczne bariery, które ograniczają ich rozwój. Nie chodzi tylko o obciążenia finansowe, także o administracyjne. – Przedsiębiorcy nie domagają się specjalnych przywilejów, nie chcą wyjątkowego traktowania. Sami wiedzą najlepiej jak prowadzić swój biznes. Wystarczy, że państwo nie będzie im w tym przeszkadzać – mówi Urszula Pasławska, posłanka PSL. Jak chcemy znosić bariery?

 • LIMIT KONTROLI W ROKU – ustalenie limitu na kontrolę w mikro firmach na max. 1 rocznie, w małych na max. 2 w ciągu roku, a w średnich na max. 3 rocznie, a także skrócenie max. czasu trwania kontroli.
 • PRZELEW TYLKO RAZ – wszystkie miesięczne płatności dla państwa w jednym przelewie zamiast obecnych czterech.
 • PRZEPIS ZA PRZEPIS – wprowadzenie przez parlament każdego nowego przepisu będzie wymagało usunięcia innego. Dotyczyć to będzie nie tylko projektów rządowych, ale także tych składanych przez opozycję.

– Wspierając polski biznes pamiętajmy o firmach z małych miasteczek i terenów wiejskich. To one, w przeciwieństwie do dużych zagranicznych koncernów, wymagają naszego wsparcia – mówi Kosiniak-Kamysz. Ludowcy proponują:

 • KREDYT NA ROZWÓJ – do 250 tys. zł nieskooprocentowanej pożyczki z urzędu pracy dla mikro-, małych i średnich firm na rozwój swoich projektów. 10-letni okres spłaty z możliwością rocznych wakacji kredytowych i umorzenia części rat.
 • 0% CIT – mikro- i małe przedsiębiorstwa nie powinny płacić podatku CIT. Tylko tak będą mogły nawiązać równorzędną konkurencję i rozwijać swoją działalność.
 • DOPŁATY DO PENSJI – polskie firmy wciąż nie osiągają na tyle wysokich zysków, by móc konkurować o nowych pracowników wysokością pensji. Państwo powinno im w tym pomóc dopłacając w pierwszy roku równowartość płacy minimalnej.

 

POZNAJ SZCZEGÓŁY PROGRAMU

ŚCIĄGNIJ