Skip to main content

O takie rozwiązanie zabiegaliśmy od 2011 r. Liczymy, na miliardy euro – powiedział marszałek Mazowsza Adam Struzik.


Od 1 stycznia tego roku Unia Europejska traktuje Mazowsze nie jako jeden szybko bogacący się region, ale dwie odrębne jednostki statystyczne. Dzięki temu zabiegowi biedniejsze regiony mogą liczyć na dalsze wsparcie unijne.

Podział statystyczny Mazowsza to wielka szansa dla biedniejszych regionów województwa. Całe województwo stało się bowiem zbyt bogate, by spodziewać się unijnych dotacji z funduszu spójności. Dokonanie wyłączenia statystycznego bogatej Warszawy z otaczających ją gmin, pozwala pozostałym regionom na dalsze korzystanie ze środków unijnych. O taki podział zabiegał marszałek Adam Struzik, Sejmik Województwa Mazowieckiego oraz posłowie i samorządowcy z regionu.

– To ważny moment dla wszystkich Mieszkańców Mazowsza. Daje bowiem nam szansę na dalsze korzystanie ze środków unijnych. Od stycznia UE patrząc na Mazowsze, widzi dwa odrębne obszary wsparcia. Rozumie, że inne potrzeby ma stolica i okoliczne powiaty, a inne potrzeby mają biedniejsze rejony województwa – tłumaczy Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego. – O takie rozwiązanie zabiegaliśmy od 2011 r. Liczymy, na miliardy euro dla samorządów – dodaje wiceprezes PSL.

Rozwiązanie forsowane przez marszałka Adama Struzika posiada jeszcze jeden atut. Doprowadzenie do podziału statystycznego Mazowsza zamyka dyskusje i demagogię polityków PiS na temat szkodliwego podziału administracyjnego.

– Przypomnijmy, że to właśnie potencjalna utrata środków unijnych była podstawowym argumentem inicjatorów tego typu pomysłów. Jak widać ciężka praca, determinacja i solidne argumenty wygrywają ze szkodliwym populizmem – wskazał Adam Struzik.

Podział statystyczny Mazowsza jest niewątpliwym sukcesem marszałka województwa Adama Struzika, ale i Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz posłów i samorządowców z regionu zaangażowanych w ten projekt.

– Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w tę sprawę – posłom, radnym województwa, samorządowcom, ekspertom, ale i mediom, które w rzetelny sposób przedstawiały ten dość trudny temat. Dziękuję też mieszkańcom Mazowsza, od których wielokrotnie słyszałem słowa wsparcia w tej sprawie – powiedział marszałek Mazowsza Adam Struzik.