Skip to main content

Przyszły Rzecznik Praw Obywatelskich nie może być funkcjonariuszem partyjnym. Polki i Polacy zasługują na rzecznika w pełni obiektywnego i niezależnego, a taką gwarancję daje osoba pana prof. Sławomira Patyry powiedział w Sejmie poseł PSL, Krzysztof Paszyk.

Dr hab. nauk prawnych, profesor UMCS Sławomir Patyra będzie wspólnym kandydatem Koalicji Polskiej – PSL i Koalicji Obywatelskiej na Rzecznika Praw Obywatelskich. Poinformowali o tym w środę na konferencji prasowej w Sejmie posłowie obu klubów parlamentarnych.

– Nie ma naszej zgody, by Rzecznikiem Praw Obywatelskich był czynny polityk partii rządzącej. Musi bronić Polaków przed opresyjnym aparatem władzy, nie być jego częścią. Dlatego dziś przedstawiamy kandydata obywatelskiego, prof. Sławomira Patyrę – powiedział poseł PSL, Krzysztof Paszyk.

Poseł PSL poinformował, że klub KP-PSL odbył w środę z profesorem Patyrą bardzo dobre, merytoryczne spotkanie.

I muszę powiedzieć, że zgadzają się nasze wizje co do tego, jak powinien funkcjonować urząd Rzecznika Praw Obywatelskich oraz jaki styl sprawowania powinien cechować RPO powiedział Krzysztof Paszyk. Zgadzamy się również co do jednoznacznie krytycznej oceny tego, w jaki sposób dzisiaj obecna władza demontuje instytucje demokratycznego państwa prawnego. W jak negatywnym dzisiaj świetle wygląda funkcjonowanie państwa, jak to państwo zmierza w stronę kraju autorytarnego dodał poseł Paszyk.

Zgadzamy się wspólnie z panem profesorem, że przyszły Rzecznik Praw Obywatelskich nie może być funkcjonariuszem partyjnym.

Przyszły Rzecznik Praw Obywatelskich nie może być funkcjonariuszem partyjnym. Polki i Polacy zasługują na rzecznika w pełni obiektywnego i niezależnego, a taką gwarancję daje osoba pana profesora Sławomira Patyry podkreślił poseł PSL, Krzysztof Paszyk.

Sławomir Patyra jest dr hab. nauk prawnych, profesorem Instytutu Nauk Prawnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Katedry Teorii i Historii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Technologicznego i Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.Jest prodziekanem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a także członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego.

W mojej ocenie Rzecznik Praw Obywatelskich powinien spełniać trzy przesłanki. Powinien posiadać przygotowanie merytoryczne, powinien być apolityczny i wreszcie powinien mieć wrażliwość społeczną – stwierdził
obecny na konferencji Sławomir Patyra.

– W demokratycznym państwie prawa mamy szereg instytucji, które powinny być strażnikami idei demokratycznej. To niezawisłe sądy, NIK, prokuratura czy RPO – on powinien być sumieniem władzy. Pokazywać, że przekraczane są granice ingerencji państwa – podkreślił kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Sławomir Patyra.