Przedsiębiorcy

Polscy przedsiębiorcy już raz dokonali niemożliwego. Pokonali jeden z największych kryzysów gospodarczych w historii. Dzisiaj przychodzi czas na kolejny krok!

Start bez ZUS dla nowych firm

Nowi przedsiębiorcy zapłacą pierwszą składkę dopiero w miesiącu, w którym osiągną dochód – co najmniej 3 tys. zł netto. Do tego czasu koszty ubezpieczenia pokryje budżet państwa.

Samorządowe Huby Technologiczne

Polskie startupy potrzebują nowego impulsu do rozwoju. Powstanie Samorządowych Hubów Technologicznych pozwoli im na rozwinięcie skrzydeł, zaś średniej wielkości miastom na przyciągnięcie do siebie nowych inicjatyw.

50 000 zł dotacji na start

Dobre pomysły nie mogą czekać. Dziś przedsiębiorcy korzystają z dotacji z Urzędu Pracy, które wynoszą 20 tys. zł. Dla wielu branż to zbyt niska kwota. Proponujemy podniesienie kwoty bezzwrotnej dotacji do 50 tys. zł.

Chorobowe opłacane przez ZUS

Obecne przepisy potrójnie obciążają pracodawcę. Chcemy, aby to ZUS przejął obowiązek opłaty wynagrodzenia pracownika na zwolnieniu lekarskim od pierwszego dnia choroby. Nowe przepisy obejmą mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.

0% CIT dla małych i średnich firm

Duże przedsiębiorstwa nie posiadają monopolu na innowacje. Naszym celem jest uwolnienie energii mniejszych firm. Mikro- i małe przedsiębiorstwa nie powinny płacić podatku CIT. Dzięki temu szybciej będą mogły rozwijać swoją działalność.

Rzecznik Praw Przedsiębiorców

Przedsiębiorcy nie posiadają swojego reprezentanta. Zmieńmy to! Rzecznik Praw Przedsiębiorców reprezentowałby ich przed organami państwa i sądami. Mógłby wychodzić z własnymi inicjatywami wspomagającymi środowisko biznesowe.

Składki ZUS 500 / 1000 zł

Jako największą przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej przedsiębiorcy zgodnie wskazują wysokie koszty pracy. Proponujemy dwie proste stawki ZUS – 500 zł miesięcznie dla firm z przychodami do 250 tys. zł rocznie i 1000 zł dla pozostałych.

Rozwój polskiej spółdzielczości

Wspólnie ze środowiskami spółdzielczymi doprowadzimy do uchwalenia Kodeksu Prawa Spółdzielczego. Dostrzegamy potrzebę tworzenia rozwiązań legislacyjnych sprzyjających powstawaniu również nowych branż spółdzielczych.

POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

Piękna 3A, 00-539 Warszawa
 biuronkw@psl.org.pl
 22 620 60 20
22 654 35 83

KLUB PARLAMENTARNY PSL

Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa
kp-psl@kluby.sejm.pl
22 694 23 21
22 694 23 21