8 maja nie tylko wspominamy zwycięstwo nad wojennym koszmarem. Dziś składamy hołd tym, którzy dali nam wolność i zobowiązujemy się jej strzec. To dzień pamięci, wdzięczności i siły, która płynie z historii.
8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa – symboliczne i przełomowe święto zakończenia II wojny światowej w Europie. To dzień hołdu dla wszystkich, którzy swoją ofiarą przynieśli Polsce wolność i pokój. Dzień zwycięstwa, nadziei i nowego początku.
Podczas uroczystego apelu w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Wesołej, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił znaczenie tego święta:
– Dzisiaj stoimy dumni i bezpieczni, razem z najlepszymi żołnierzami – najodważniejszymi ludźmi w mundurach. Dziękujemy waszym rodzinom za to, że oddały was na służbę Rzeczypospolitej. Jesteśmy tu dla pamięci, bo bez niej – bez tożsamości i fundamentów – nie da się budować przyszłości. To wy niesiecie dziś sztandar biało-czerwony – symbol odwagi, determinacji i dumy. – powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Te słowa to mocny manifest patriotyzmu, jedności i narodowego bezpieczeństwa. Wojsko Polskie jest dziś nie tylko tarczą państwa, ale także strażnikiem pamięci i narodowej tożsamości. Żołnierze chronią nie tylko granice, lecz również wartości, które nas łączą.
– Współczesna armia to przede wszystkim ludzie kierujący się najwyższą wartością – miłością do Ojczyzny. To ona, zakorzeniona w pamięci historycznej, prowadzi nas ku bezpiecznej przyszłości. – dodał szef MON.
8 maja to coś więcej niż data zakończenia wojny. To dzień, w którym przypominamy sobie, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy i komu zawdzięczamy wolność. To hołd dla bohaterów i zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń.
Pamiętamy dziś o wszystkich formacjach i środowiskach, które niosły Polskę ku wolności – żołnierzach frontów i partyzantki, powstańcach, członkach Polskiego Państwa Podziemnego, cywilach wspierających opór. W szczególny sposób wspominamy także bohaterów Batalionów Chłopskich – żołnierzy polskiej wsi, którzy z bronią w ręku stanęli w obronie Ojczyzny. Byli dziećmi ziemi – rolnikami, nauczycielami, sąsiadami. Nie zawodowymi wojskowymi, lecz ludźmi, którzy nie godzili się na niesprawiedliwość, przemoc i utratę wolności.
Cześć i chwała Bohaterom! Tym znanym z imienia i tym, których imiona zatarł czas. Wszystkim, którzy w godzinie próby stanęli po stronie wolności, godności i niepodległości. Pamiętamy!