Skip to main content

Wniesiemy poprawkę by 2 miliardy złotych zamiast do telewizji Jacka Kurskiego trafiły na leczenie onkologiczne – powiedział w Sejmie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że polska onkologia potrzebuje natychmiastowego wsparcia. Chodzi przecież o dramaty zwykłych ludzi, którzy toczą swoją walkę o życie, o jeszcze jeden dzień, miesiąc, jeszcze jeden rok.

W krajach o najlepiej zorganizowanej opiece zdrowotnej zdecydowanie ponad połowa chorych na nowotwory jest wyleczona. W Polsce niestety ten wskaźnik jest dużo niższy. To przeraża nas wszystkich.

[tweet id=”1224648841363951617″ align=”center”]

– Wzywam wszystkich kandydatów do natychmiastowego podjęcia swoich zobowiązań – powiedział w Sejmie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Nawiązał w ten sposób do podpisanego przez liderów czterech największych partii „Paktu dla Zdrowia”.

W Pakcie znalazło się 11 punktów, m.in. dotyczący zwiększenie finansowania co najmniej do średniej unijnej.

– Dostępność do nowoczesnych terapii jest ograniczona, jest nierówność miedzy pacjentami europejskimi a polskimi – powiedział lider PSL. Jego zdaniem najważniejsza jest dzisiaj sprawa onkologii.

Ponad 450 Polaków ciągu jednego dnia dowiaduje się, że ma raka. To druga przyczyna zgonów, choć wielu ekspertów prognozuje, że w ciągu kolejnych lat stanie się pierwszą. Z powodu nowotworów rocznie umiera ponad 99 000 osób w Polsce.

[tweet id=”1224648088557621250″ align=”center”]

– Nie będę oglądać się na koszty polityczne, będę współpracować z każdym by wprowadzić pakt dla zdrowia – oznajmił Władysław Kosiniak-Kamysz. – Najważniejszą sprawą jest zdrowie, a przypominam, że wszyscy w tej sprawie byliśmy ponad podziałami – przypomniał lider PSL.

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział także, że Koalicja Polska PSL-Kukiz’15 wniesie poprawkę, aby więcej wsparcia z budżetu państwa było przeznaczone na leczenie zdrowia Polaków, a nie na telewizję kierowaną przez Jacka Kurskiego.

W 2017 roku media publiczne dostały z budżetu państwa dodatkowe 980 milionów zł, w 2018 r. było to już 1,2 miliarda zł. W 2020 roku misja Jacka Kurskiego będzie kosztowała nawet 1,95 miliarda zł. Tymczasem polska onkologia cierpi przez brak pieniędzy,

– Na poziomie senatu wniesiemy poprawkę by 2 miliardy zł zamiast do telewizji Jacka Kurskiego trafiły na leczenie onkologiczne – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.