Skip to main content

Palmiry. To tu, 81 lat temu na „polanie śmierci” Niemcy dokonali największej, masowej egzekucji na Polakach w ramach akcji AB. Oddajemy hołd wszystkim ofiarom tej straszliwej zbrodni, wśród których był marszałek Sejmu Maciej Rataj –  powiedział w Palmirach wicemarszałek Sejmu, Piotr Zgorzelski.

21 czerwca br. przypada 81. rocznica największej egzekucji na polanie śmierci w Pamirach. To apogeum nazistowskiej akcji AB – Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej, mającej na celu wymordowanie przedstawicieli polskiej inteligencji.

Wśród rozstrzelanych był m.in. marszałek Sejmu RP, Maciej Rataj. Oprócz marszałka Sejmu znaleźli się także inni posłowie II RP, wiceprezydent Warszawy Jan Pohoski, wybitny sportowiec i uczestnik ruchu oporu Janusz Kusociński i inni działacze społeczni i polityczni, a także lekarze, prawnicy i duchowni.

[tweet id=”1406887550153801735″ align=”center”]

Palmiry stanowią najbardziej znany (obok Katynia) symbol martyrologii inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej. Niestety, na tle Katynia zbrodnia w Palmirach przez lata trochę odeszła w zapomnienie.

Oddajemy hołd ofiarom zbrodni

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, posłowie Czesław Siekierski i Bożena Żelazowska oraz marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik złożyli kwiaty na grobie marszałka Sejmu Macieja Rataja oraz przy obelisku upamiętniającym ofiary masowej egzekucji palmirskiej.

– Palmiry. To tu, 81 lat temu na „polanie śmierci” Niemcy dokonali największej, masowej egzekucji na Polakach w ramach akcji AB. Oddajemy hołd wszystkim ofiarom tej straszliwej zbrodni, wśród których był marszałek Sejmu Maciej Rataj – mówił w Palmirach Piotr Zgorzelski.

Ludowcy otworzyli również w Sejmie wystawę pt. „O zbrodni w Palmirach na nowo”.

– Pamięć i tożsamość jest tym, co znajduje się w tej wystawie. Oddajemy honor wszystkim, którzy zginęli w akcji AB, która miała na celu likwidację narodu polskiego. To świadectwo naszej pamięci, o którą musimy dbać, bo ona kształtuje narodowego ducha – powiedział prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kilka dni wcześniej wystawę na temat nazistowskiej zbrodni otworzono także w Muzeum Niepodległości w Warszawie. W piątek 18.06.br. w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie, odbyło się otwarcie wystawy oraz konferencja naukowa „Akcja AB. Ludobójstwo elit polskiego społeczeństwa w pierwszych latach okupacji niemieckiej. To działo się przed Katyniem”. Wśród prelegentów byli m.in. dr. Czesław Siekierski, prezes Instytutu Politycznego im. Macieja Rataja oraz prof. Władysław Teofil Bartoszewski.

Prof. Bartoszewski podkreślił, że jego ojciec, Władysław Bartoszewski, który pracował w Palmirach przy ekshumacjach zwłok, był jednym z tych, którzy zidentyfikowali marszałka Sejmu, Macieja Rataja.

– To pierwsza osoba, która napisała historyczną monografię o zbrodni w Palmirach – mówił prof. Władysław Teofil Bartoszewski.