Skip to main content

Jesteśmy w niebezpiecznej sytuacji. Rząd PiS powoli wyprowadza Polskę z UE. – To podobna sytuacja jak w Wielkiej Brytanii. Stosuje się podobne manipulacje, kłamstwa i zohydza się UE. Tym razem bądźmy mądrzy po szkodzie, ale nie swojej, a Brytyjczyków. Bilans zysków i strat, bilans polskiego członkostwa w UE jest jasny: blisko 2 biliony złotych jesteśmy „na plus” – wskazali na konferencji prasowej w Sejmie Ludowcy.

Silna Polska w Unii Europejskiej, to nasza racja stanu. Do niedawna wydawać by się mogło, że stwierdzenie to jest oczywistością. Ale to do niedawna, ponieważ od pewnego czasu opinia publiczna jest epatowana jest różnego rodzaju sensacyjnymi informacjami, jakoby Polska do Unii Europejskiej dokładała grube pieniądze, i to Unia Europejska dzięki Polsce, a nie Polska dzięki Unii się rozwija.

– To wszystko jest oczywiście jest na użytek anty-unijnego elektoratu, o które ściga się Prawo i Sprawiedliwość z Solidarną Polską i Konfederacją. To źle służy polskiej racji stanu – podkreślił wicemarszałek Sejmu, Piotr Zgorzelski. – Dzięki przynależności Polski do UE od 2004 zniknęło geopolityczne przekleństwo, jakie towarzyszyło Polsce od jedenastu wieków. Byliśmy zawsze pomiędzy dwoma wrogami. Teraz Niemcy są w jednej rodzinie europejskiej, a z Rosją dzieli nas granica polsko-rosyjska, ale też unijno-rosyjska – dodał wicemarszałek.

Obecność Polskie w Unii Europejskiej to nie tylko bezpieczeństwo geopolityczne, ale także wymierne korzyści i zyski gospodarcze. Według wyliczeń prof. Jana Czekaja, w okresie 2004-2020 Polska zarobiła 1 bln 947 mld zł.

Ludowcy przedstawili dzisiaj w Sejmie bilans zysków i strat wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej.

Jeżeli chodzi o rozliczenia Polski z budżetem UE, to za okres 2004-2020 w budżecie Polski na plusie pozostało 594 mld. zł.

– Z UE otrzymaliśmy 876 mld zł. Zapłaciliśmy składkę w wysokości 281 mld, w związku z czym pozostało na czysto 594 mld zł od 2004 do 2020 r. – wskazał obecny na konferencji prasowej ekonomista, były wiceminister przekształceń własnościowych oraz wiceminister finansów, prof. Jan Czekaj.

Zyski przynosi także handel zagraniczny z poszczególnymi krajami członkowskimi.

– Wyeksportowaliśmy towary o wartości 8 bln 275 mld zł., zaimportowaliśmy 6 bln 569 mld zł. W związku z czym nasze dodatnie saldo handlu zagranicznego wynosi 1 bln 705 mld zł. – wskazał ekspert ekonomii.

Na plusie pozostaje handel usługami.

– Wyeksportowaliśmy usługi o wartości 1 bln 589 mld,  zaimportowaliśmy 1 bln 129 mld zł. Dodatnie saldo to 459 mld zł. – wyjaśnił prof. Czekaj.

Jedynie saldo rachunku obrotów pierwotnych bilansu płatniczego wyszło na minusie i osiągnęło wartość – 812 mld zł.

Ostatecznie jednak niepodważalnie Polska odnosi korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej.

– Ostatecznie ze wszystkich tych tytułów nasze wpływy  wyniosły 11 bln 399 mld zł, wypływy 9 451 mld zł , w zawiązku z czym ostateczne, zbiorcze saldo stosunków gospodarczych z UE wyniosło 1 bln 947 mld zł. – podkreślił prof. Jan Czekaj.

W konferencji prasowej udział wzięli także posłowie do Parlamentu Europejskiego z ramienia PSL. Ludowcy mówią wprost, że rządzący rozpoczęli zmasowaną, kłamliwą kampanię w kierunku POLEXITU.

– Nigdy w historii nie doświadczyliśmy takiego skoku rozwojowego jak od 2004 r. Gdyby nie wsparcie UE i wspólny rynek to nie bylibyśmy w tym miejscu. Gdyby nie unijne środki nie byłoby tylu pieniędzy na pomoc społeczną czy rozwój infrastruktury – mówił Jarosław Kalinowski.

– Już dziś mamy opóźnienia w wypłacie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Wiele wskazuje, że one mogą zostać wstrzymane. To efekt anty-europejskiej polityki obecnego rządu. Obwiniać można tylko PiS. Będziemy robili wszystko, by prawda dotarła do wszystkich Polaków zapewnił poseł do PE.

Krzysztof Hetman mówi wprost, że  wyliczenia PiS-u nie mają sensu, a narracja rządzących przypomina manipulacje w Wielkiej Brytanii, które doprowadziły do przypadkowego Brexitu.

– Jesteśmy w niebezpiecznej sytuacji. Rząd PiS powoli wyprowadza Polskę z UE. To podobna sytuacja jak w Wielkiej Brytanii. Stosuje się podobne manipulacje, kłamstwa i zohydza się UE. Tym razem bądźmy mądrzy po szkodzie, ale nie swojej, a Brytyjczyków. – stwierdził poseł Hetman. Dodał, że próbuje się wmawiać Polakom, że Unia Europejska narusza naszą suwerenność, a Polska na obecności we Wspólnocie traci. Musimy być uważni i odkłamywać te tezy. Obecność PL w UE jest naszą racją stanu – podkreślił Krzysztof Hetman.

Prof. Władysław Teofil Bartoszewski porównał naszą sytuację społeczno-ekonomiczną do gospodarki Ukrainy. Wskazał przy tym tempo wzrostu gospodarczego, które nadaje członkostwo w Unii, a którego nie udało się osiągnąć Ukrainie.

– W 1991 r. mieliśmy podobną sytuację gospodarczą co Ukraina. Dziś nasze PKB per capita jest dużo wyższe niż na Ukrainie. To jest również zasługa UE. Po wyjściu z Unii bardzo mocno straci nasze PKB, straci nasz handel, stracą wszyscy Polacy – zaznaczył prof. Władysław Teofil Bartoszewski.

Cały raport do pobrania TUTAJ 👇

POBIERZ [PDF]