Skip to main content

Jak będziemy w Polsce przestrzegać praworządności, nie będziemy mieć żadnych problemów z pozyskiwaniem i wydatkowaniem środków z Unii Europejskiej, to najprostsza recepta na bolączkę, którą zgotowali nam dzisiaj rządzący – stwierdził prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Parlament Europejski i Rada UE porozumiały się w sprawie mechanizmu „pieniądze za praworządność”. Pozwala on Unii wstrzymywać wypłaty z budżetu UE dla krajów, które naruszają unijne wartości, w tym praworządność.

To czarny scenariusz dla rządów PiS. W liście skierowanym do szefów instytucji UE premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że Polska nie może się zgodzić na uznaniowość mechanizmu dotyczącego zasad przestrzegania praworządności.

[tweet id=”1327198313184194561″ align=”center”]

To dziwne, bo aż 72 proc. Polaków opowiada się za powiązaniem środków unijnych z praworządnością. Wynika to z badań pracowni Kantar, która na zlecenie Parlamentu Europejskiego przeprowadziła badania sondażowe dotyczące poparcia dla warunkowości.

Zdaniem polityków PSL, zachowanie premiera Morawieckiego pokazuje jego obłudę.

– My mamy proste rozwiązanie panie premierze. Rząd PiS powinien przestrzegać praworządności. Jak będziemy przestrzegać w Polsce praworządności, nie będziemy mieć w żadnych warunkach problemów z pozyskiwaniem i wydatkowaniem środków z UE. To jest najprostsza recepta na tę bolączkę, którą zgotowali nam dzisiaj rządzący – stwierdził prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ludowcy zapewniają, że nie pozwolą na to, by za błędy PiS płacili Polacy, nie dopuszczą do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej lub niewypłacania Polsce pieniędzy.

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że europosłowie PSL będą w Brukseli prezentować trzypunktowy plan:

  1. Przestrzegać praworządności,
  2. za błędy rządu PiS nie mogą płacić wszyscy obywatele,
  3. środki z UE powinny wpływać bezpośrednio do samorządów z pominięciem rządu.

Jeżeli mimo wszystko, doszłoby do zatrzymania środków z Funduszu Odbudowy dla Polski, to kolejnym wnioskiem będzie pominięcie polskiego rządu i przekazanie środków bezpośrednio do samorządów.

Poseł Krzysztof Paszyk podkreślił, że Polacy nie mogą być „zakładnikami obłudnej polityki” rządzących, i że za błędy rządu PiS nie mogą płacić wszyscy obywatele.

– Nie pozwolimy, żeby zakładnikami obłudnej polityki europejskiej Zjednoczonej Prawicy były polskie samorządy, polscy przedsiębiorcy, rolnicy, stowarzyszenia i organizacje społeczne. Bo to oni w największym stopniu będą dotknięci tym, co dzisiaj wyprawia premier Morawiecki i Zjednoczona Prawica – podkreślił poseł Krzysztof Paszyk.