Skip to main content

Reforma ochrony zdrowia powinna być sztandarowym zajęciem wszystkich parlamentarzystów. Po prezentacji Polskiego Ładu wiemy jedno – zapłacimy podatek Morawieckiego, ale czy te środki trafią na zdrowie? Od 2 lat leży na stole nasz Pakt Dla Zdrowia. Zrealizujmy go! – apelował na konferencji prasowej w Sejmie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Premier Mateusz Morawicki pod naciskiem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, zapowiada weto w głosowaniu nad budżetem UE. Powodem jest mechanizm wiążący unijny budżet z przestrzeganiem zasad praworządności.

Od 2 lat leży na stole nasz Pakt Dla Zdrowia– Reforma ochrony zdrowia – to powinno być główne zajęcie wszystkich parlamentarzystów. Po prezentacji Polskiego Ładu wiemy jedno: wszyscy zapłacą więcej. Zapłacimy podatek Morawieckiego – mówił na konferencji prasowej w Sejmie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Więcej będziemy płacić do budżetu państwa, ale czy te środki trafią na zdrowie?

W tej chwili każdy obywatel Polski płaci składkę zdrowotną w wysokości 9% dochodu, która trafia do budżetu państwa, ale 7% z tego możemy odliczyć od podatku. Podatek Morawieckiego ma uniemożliwić to rozwiązanie.

– Czyli każdy z nas zapłaci o 7 proc. podatek większy – wyjaśnił Władysław Kosiniak-Kamysz.

[tweet id=”1395333937199779840″ align=”center”]

– To jest zamach na finanse polskich rodzin. Nie ma żadnych gwarancji, że te środki trafią na ochronę zdrowia – podkreślił prezes PSL.

– Zapłacimy podatek Morawieckiego. Więcej będziemy płacić do budżetu państwa, ale nie wiemy, czy te środki trafią na zdrowie, nie mamy tutaj żadnej gwarancji. Są podane tylko hasła, a nie ma przedstawionych ustaw – zaznaczył szef ludowców.

Polsce potrzebny jest Pakt Dla Zdrowia, a nie nowe podatki

Ludowcy przypomnieli, że PSL przedstawiło tzw. „Pakt na rzecz zdrowia”.

– To są najważniejsze punkty dotyczące zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, przesunięcia środków ze składki rentowej, podniesienie o 30 proc. wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek czy postawienie na Europejski Plan Walki z Rakiem – wymieniał Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Polsce potrzebny jest Pakt Dla Zdrowia, a nie nowe podatki. Nowe podatki, które wylądują w budżecie państwa zarządzanym przez PiS, a nie w Narodowym Funduszu Zdrowia. Potrzebna jest całościowa reforma systemu ochrony zdrowia – mówił obecny na konferencji poseł Dariusz Klimczak.

Pakt Dla Zdrowia:

  • zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia,
  • przesunięcie środków ze składki rentowej,
  • podniesienie o 30% wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek,
  • zwiększenie liczby personelu medycznego,
  • Zwiększenie działań na rzecz profilaktyki,
  • postawienie na najnowocześniejsze metody leczenia i Europejski Plan Walki z Rakiem,
  • darmowe leki, szczepienia i opieka dentystyczna dla dzieci.

Upominamy się o pielęgniarki i położne

Wiceprezes PSL, Dariusz Klimczak odniósł się także do tematu wynagrodzeń dla zawodów medycznych.

– Dzisiaj w nowelizacji przepisów o wynagrodzeniach dla zawodów medycznych, rząd „z buta” traktuje pielęgniarki i położne. Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych przedstawił swoje postulaty, których na siłę rząd nie chce przyjąć – stwierdził Dariusz Klimczak.

Obecnie w wynagrodzeniu pielęgniarek nie uwzględnia się ich doświadczenia, stażu pracy, ani wykształcenia czy specjalizacji.

– Upominamy się o pielęgniarki i położne. Jeszcze niedawno premier Beata Szydło mówiła, że one muszą protestować. Dziś rządzący ich nie słuchają i traktują z góry, a my coraz częściej widzimy polskie pielęgniarki na ulicach, zamiast w szpitalach. Konieczne są zmiany – podkreślił poseł Dariusz Klimczak.