Skip to main content

Polska od zawsze była jednym z najbardziej tolerancyjnych krajów na świecie. W 1573 roku, kiedy w innych państwach płonęły stosy, u nas proklamowano „Konfederację Warszawską” – pierwszy dokument nadającym wszystkim wyznaniom równe prawa. W 445. rocznicę tego wydarzenia Forum Myśli Społecznej – Think Tank ludowców współorganizuje w niedzielę (4 marca) o godz. 14:00 w Bibliotece Głównej woj. Mazowieckiego konferencję „Tolerancja religijna – historia i współczesność”. Patronat nad nią objął Marszałka Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.


Celem konferencji jest przybliżenie dziedzictwa polskiej tolerancji, której najlepszym i najwyższym przykładem jest akt ustanowionej w 1573 roku Konfederacji Warszawskiej – gwarantującej bezwarunkową wolność religijną i pokój pomiędzy różnymi wyznaniami w okresie I Rzeczypospolitej. Obchodząc w tym roku 445. rocznicę Konfederacji, organizatorzy chcą przybliżyć jej dziedzictwo i wskazać wartości, które powinny być respektowane konsekwentnie również w dzisiejszej Polsce – tak by tolerancja religijna była ważnym elementem zapewniającym rozwój współczesnego, nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

– Tolerancja była cechą rozpoznawalną Polaków. Czas by tak było ponownie. Może się tak stać tylko wtedy kiedy będziemy rozmawiać z miejscówkami w naszym kraju. Dialog jest fundamentem tolerancji. Mam nadzieje, że nasza konferencja będzie podwaliną pod taki fundament – mówi poseł PSL Piotr Zgorzelski, prezes FMS.

W konferencji zapowiedzieli udział przedstawiciele wszystkich największych kościołów i religii w Polsce.
Konfederacja Warszawska podjęta 28 stycznia 1573 r. na Sejmie w Warszawie zapewniała bezwarunkowy i wieczny pokój między ludźmi o różnych wyznaniach religijnych. Zapewniała wyznawcom innych religii równouprawnienie z katolikami i opiekę państwa.

– Dokument uważany był za początek gwarantowanej prawnie tolerancji religijnej. W 2003 roku tekst konfederacji warszawskiej został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata – podkreśla posłanka PSL Urszula Pasławska.

Polska przez wieki była państwem otwartym i tolerancyjnym, w którym podmiotowość i godność człowieka miała znaczenie fundamentalne. Jednak w ostatnich dwóch latach, można zauważyć, że władza PiS toleruje zachowania ksenofobiczne i rasistowskie. Policja ochrania manifestacje, na których pojawiają się transparenty i okrzyki o zabarwieniu faszystowskim i antysemickim.

– Od kilkunastu miesięcy obserwujemy rosnącą falę nienawiści i konkretne incydenty: zniszczenie elewacji kościoła ewangelickiego w Piszu na Warmii i Mazurach, czy wybijanie okien w obiektach prawosławnych w powiecie hajnowskim – wylicza Urszula Pasławska.

W jubileuszowym roku 2018, kiedy mija stuletnia rocznica odzyskania polskiej niepodległości, szczególnie powinniśmy zdać sobie sprawę z tych dziejowych doświadczeń. – Pamiętajmy o tym, że tolerancja to bardzo ważne słowo – apeluje poseł Piotr Zgorzelski. Dodaje, że „to słowo jest wpisane w codzienne działania Polskiego Stronnictwa Ludowego”.

W Polskim Stronnictwie Ludowym zawsze obowiązywała wolność światopoglądowa i religijna. Pomimo różnic, jedność i szacunek dla naszej wspólnej tradycji jest możliwa. – Będziemy zabiegać każdego dnia, o to żeby w naszej Ojczyźnie każdy czuł się dobrze i bezpiecznie – zapewnił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Konferencja „Tolerancja religijna – historia i współczesność” obędzie się w niedzielę, 4 marca br. o godz. 14:00 w Bibliotece Głównej woj. Mazowieckiego (Warszawa, ul. Koszykowa 26/28).

Zapraszamy.