Skip to main content

W Polsce weterani misji pokojowych nie są traktowani z szacunkiem i uznaniem na jaki zasługują. Dlatego ludowcy przygotowali zmianę ustawy o weteranach. Dzięki temu weterani misji pokojowych, dostaną podobne przywileje jak żołnierze biorący udział w II Wojnie Światowej. Swój projekt posłowie zaprezentowali w Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


– Należy myśleć o umarłych, ale również trzeba pamiętać o żywych ludziach, którzy przelewali krew dla Polski na zagranicznych misjach. Pamięć o żołnierzach wyklętych to nasz obowiązek jako Polaków. Jednak pamięć to nie to samo co kult – czyli bezrefleksyjne przyjmowanie wiedzy, którą dyktuje nam aktualna polityka – mówi Piotr Zgorzelski, poseł PSL.

Ludowcy wskazują, że państwo nie spełnia swojego obowiązku wobec weteranów misji pokojowych. – Czczenie poległych nie zwalnia nas z dbania o żyjących bohaterów, którzy przelewali za ojczyznę krew i dziś są zapomnieni i opuszczeni. Im również należy się cześć i chwała – uważa Piotr Zgorzelski, wnioskodawca zmian w Ustawie.

– To liczne kilkutysięczne grono polskich weteranów nie może się doczekać rozszerzania swoich uprawnień. Skandalem jest to, że zamiast liczyć na pomoc państwa, otrzymują tę pomoc dzięki pracy poszczególnych ludzi jak np. koszykarza – Marcina Gortata – dodaje poseł PSL.

Według założeń ustawy, weterani zyskają prawo do wyjazdów do sanatoriów, darmowych przejazdów komunikacją, czy pomoc materialną.

– Siła projektu nie zawiera się w darmowych przejazdach komunikacją, ale w okazywaniu troski i należnego szacunku weteranom, którzy dla ojczyzny narażali swoje życie i zdrowie. Robili to w polskim mundurze, choć na obczyźnie. Wszędzie tam gdzie byli, zasłużyli na wdzięczność ludzi którym pomagali – mówi generał Roman Polko.

Ludowcy, chcą by Sejm zajął się projektem jak najszybciej. – Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zaprezentujemy projekt ustawy środowiskom kombatanckim oraz posłom – zapowiada Paweł Bejda, poseł PSL i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Narodowego.

– Chcemy, żeby ustawa o weteranach weszła w życie przed kulminacją obchodów 100-lecia Niepodległości Polski przypadających na listopad – kończy poseł Bejda.