Skip to main content

Od roku szkolnego 2018/19 uczniowie będą mieli zapewniony ciepły posiłek. To realizacja postulatu z programu ludowców. Minister Zalewska nie wspomniała o autorach pomysłu.

W liście do rodziców uczniów, do którego dotarliśmy, Anna Zalewska minister edukacji narodowej zapowiada, że w roku szkolnym 2018/2019 uczniowie mają mieć zapewniony jeden ciepły posiłek. Niestety w liście nie ma już informacji o tym, że pierwsi ten pomysł zgłosili ludowcy. Jest on jednym z punktów programu wyborczego PSL Solidarny Rozwój.

Przeczytaj również → Pakt dla Edukacji Ludowców

– Dobrze, że PiS chce realizować dobre pomysły PSL. Jednak zwykła przyzwoitość wymaga, aby podać autora tej propozycji. Szczególnie minister edukacji powinna dawać przykład, że ściąganie czy plagiat to zła forma aktywności – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

W programie PSL, w rozdziale edukacja ludowcy chcą, aby klasy w szkołach nie liczyły więcej niż 20 uczniów. W programie nauczania powinna znaleźć się conajmniej 1 godzina języka angielskiego dziennie, a szkoła ma zapewnić każdemu uczniowi, bez względu na status materialny rodziców, jeden ciepły posiłek dziennie.

Zobacz → Program PLAGIAT+ – PiS kopiuje pomysły PSL

Program PSL został opublikowany 19 listopada 2016. List, w którym to minister Zalewska zapowiada wprowadzenie darmowych posiłków do szkół nosi datę 19 maja 2017, czyli został napisany pięć miesięcy później.

– Ministrom z PiS brakuje pomysłów. Dlatego, żeby im pomóc wyślemy do wszystkich nasz program. Mam tylko nadzieję, że inaczej niż minister Zalewska, powołają się na autora rozwiązań, które postanowią wdrażać. Nie dla naszej satysfakcji, ale ze względu zwykłą uczciwość – mówi poseł PSL Piotr Zgorzelski.