Skip to main content

Jest szansa byśmy przyjęli naszą ustawę ws. odpowiedzialności finansowej pijanych sprawców wypadków. Wszystkich nas poruszyła tragedia spod Stalowej Woli. Wczoraj premier zgłosił pomysł, by pijanych sprawców wypadków karać finansowo. To dobry kierunek. Szkoda, że nie został obrany wcześniej. My projekt ustawy w tej sprawie zgłosiliśmy już w styczniu 2020 r. – powiedział w Sejmie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podczas środowego posiedzenia Sejmu, prezes PSL przypomniał projekt ludowców dotyczący obciążania kosztami leczenia sprawców wypadków, będących pod wpływem alkoholu. W swoim wystąpieniu prezes ludowców odniósł się do tragicznego wypadku spod Stalowej Woli, w którym zginęło małżeństwo osierocając trójkę dzieci. Sprawca sobotniego wypadku był nietrzeźwy.

– Wszystkich nas poruszyła tragedia spod Stalowej Woli. Pijany kierowca zabił rodziców trójki dzieci. Wczoraj premier zgłosił pomysł, by pijanych sprawców wypadków karać finansowo. To dobry kierunek. Szkoda, że nie został obrany wcześniej. Nasz projekt w tej sprawie został zgłoszony 9 stycznia 2020 r. – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

[tweet id=”1412691913518505988″ align=”center”]

W styczniu uprzedniego roku ówczesny klub parlamentarny Koalicja Polska PSL – Kukiz15, złożył projekt, który miał pozwolić na obciążenie finansowe pijanych lub odurzonych kierowców kosztami opieki ambulatoryjnej, leczenia szpitalnego i rehabilitacji ofiar wypadków. Celem ustawy była walka z nietrzeźwymi kierowcami i przyczynienie się do ograniczenia liczby pijanych kierowców na drogach.

Złożyliśmy projekt ustawy, by pijani sprawcy wypadków ponosili konsekwencje finansowe leczenia czy rehabilitacji ofiar. Jest również stanowisko rządu do niej z listopada 2020 r. – stanowisko negatywne. Czy musiało dojść do tragedii, by rząd zmienił zdanie? – pytał prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Posłowie Koalicji Polskiej w styczniu 2020 r. w uzasadnieniu powoływali się na statystyki z 2018r., które mówiły o 2779 wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców. Śmierć w nich poniosło 370 (12,9% ofiar, które zginęły na drodze), a rannych zostało 3112 osób (8,3% wszystkich poszkodowanych). Rząd w listopadzie ubiegłego roku przedstawił swoje negatywne stanowisko i odrzucił projekt PSL.

W 2020r. pijani spowodowali 2089 wypadków w wyniku których zginęło 265 osób (9,1% wszystkich ofiar) i 2389 osób doznało obrażeń (6,7% ogółu).

[tweet id=”1412691995760463873″ align=”center”]

– Złe działania można naprawić, ale nie da się ich odwrócić. Jest szansa byśmy na tym posiedzeniu przyjęli naszą ustawę ws. odpowiedzialności finansowej pijanych sprawców wypadków. Wzywam do natychmiastowego przyjęcia tej ustawy – apelował prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.