Skip to main content

Komisja Weryfikacyjna przyjęła uchwałę PSL o przekazaniu przez warszawski ratusz spisu rozstrzygnięć ws. reprywatyzacji i przekazaniu numerów ksiąg wieczystych nieruchomości objętych reprywatyzacją. – To duży krok naprzód – ocenia Bartłomiej Opaliński, przedstawiciel PSL w komisji.

Na pierwszym posiedzeniu komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy PSL złożyło uchwałę o wystąpienie do ratusza o wykaz postępowań reprywatyzacyjnych, które w ostatnich latach były prowadzone. Taki wniosek zgłosił przedstawiciel PSL w komisji Bartłomiej Opaliński, który został poparty przez przedstawiciela Kukiz’15.

Według Opalińskiego podjęcie tej uchwały to duży krok naprzód w pracy komisji. – Wiedząc dokładnie, jakie nieruchomości były poddane reprywatyzacji będziemy wiedzieli czym się zająć i łatwiej nam będzie opracować kryteria wspólnego działania – zaznaczył prawnik. – To się należy poszkodowanym – dodaje. Zaangażowanie Opalińskiego pokazuje szczere intencje ludowców w chęć rozwiązania problemów reprywatyzacji.

– Zadaniem PSL komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie jest pilnowanie interesów mieszkańców stolicy, a nie walczących ze sobą dwóch partii PiS i PO. Komisja powinna wypracować mechanizmy, które posłużą stworzeniu nowej kompleksowej ustawy reprywatyzacyjnej, tak by uchronić mieszkańców przed nikczemnymi praktykami tak zwanych czyścicieli kamienic – mówi Jakub Stefaniak, rzecznik PSL.

Jak podkreślił Stefaniak PSL będzie pracować nad próbą stworzenia mechanizmu, który pozwoli wyciągnąć pewne wnioski, pomocne w napisaniu nowej ustawy reprywatyzacyjnej. – PSL już w minionych latach składał ustawy mające na celu zatrzymanie dzikiej reprywatyzacji w Warszawie, ale wtedy nasze ustawy nie przeszły przez Sejm. Mamy nadzieję, że prace komisji przyczynią się do powstania i przegłosowania przez parlament nowej ustawy – wyraził nadzieję rzecznik ludowców.

Komisja weryfikacyjna, ma zbadać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Zgodnie z ustawą może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Komisja ma też prawo uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.