Skip to main content

Od pewnego czasu obserwujemy gwałtowny wzrostu cen energii elektrycznej. To nie koniec. Będą kolejne podwyżki. Nawet 40% więcej. To przekłada się na wzrost cen usług czy produktów w sklepie, za które zapłacą wszyscy Polacy. Dlatego proponujemy obniżkę VAT na energię elektryczną z 23% do 8%. Szukajmy rozwiązań, które ulżą budżetom Polaków – mówił w Sejmie poseł PSL, Mieczysław Kasprzak.

W 2021 r. ceny energii elektrycznej wzrosły o prawie 20%, co oznacza wzrost rachunków za prąd o około 10%. Ceny mają jednak w dalszym ciągu rosnąć i to o wiele szybciej.

– Od pewnego czasu jesteśmy świadkami gwałtownego wzrostu cen energii elektrycznej. Od operatorów sieci wiemy, że czekają nas kolejne podwyżki. Niektórzy producenci energii mówią nawet o 40-procentowym wzroście. Z tym będziemy mierzyć się na przełomie roku, ale już dzisiaj sytuacja zaczyna być dramatyczna. Widzimy  to po cenach produktów i usług, za które płacą wszyscy Polacy – zauważył poseł Kasprzak.

Mimo dramatycznych prognoz, rząd nie reaguje na ceny energii i odrzuca projekty, które mogłyby zapewnić Polakom niższe ceny prądu.

– PSL od kilku lat ostrzegało, że trzeba zabezpieczyć system energetyczny. Nie słuchano nas: zablokowano budowę wiatraków i montaż paneli fotowoltaicznych,. Zatrzymano modernizację sieci energetycznych. Nie wiadomo co z elektrowniami atomowymi. To pokazuje jak rząd zaniedbał wszystkie rozwiązania, dzięki którym sami moglibyśmy produkować prąd i mniej płacilibyśmy za zanieczyszczanie środowiska – wyliczał poseł PSL.

[tweet id=”1450433541607727105″ align=”center”]

Wzrost cen widoczny jest w całej Unii Europejskiej, ale to w Polsce bijemy rekordy, dlatego Polskie Stronnictwo Ludowe przedstawia swoją propozycję na zatrzymanie drożyzny.

– Jeśli nie zaczniemy działać od razu, Polacy nie będą mieli pieniędzy na ogrzewanie tej zimy. Już teraz słyszymy, że ponad 2 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a 16 mln poniżej poziomu minimum socjalnego. Żyje się coraz trudniej, a bardzo ważną rolę odgrywają w tym ceny energii. Dlatego jako PSL proponujemy 15% obniżkę VAT-u na energię elektryczną – przekonywali przedstawiciele ludowców.

[tweet id=”1450433741701189641″ align=”center”]

Poza samą energią i prądem drożeją również paliwa.

– Co rząd zamierza zrobić z gigantycznym wzrostem cen gazu zatwierdzonym przez Urząd Regulacji Energetyki? Sięga on nawet 170%. Proszę o interwencję przy tym nieuzasadnionym, a zatwierdzonym przez państwowego regulatora, skoku cen. Apeluję też o przyjęcie naszego projektu już na najbliższym posiedzeniu Sejmu. To rozwiązanie stosowane jest w innych krajach europejskich i dałoby odetchnąć portfelom Polaków – podsumował poseł Andrzej Grzyb.