Skip to main content

Lider PSL zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o pilne uruchomienie Rady Dialogu Społecznego. – Rada powinna brać udział w konsultacjach ws. wprowadzanych przez rząd rozwiązań dla pracowników i pracodawców – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Rząd nie wykazał się żadną empatią ani wobec tych, którzy chcieli odwiedzać groby, ani wobec tych, którzy sprzedają chryzantemy, znicze, przygotowują się do tego weekendu świątecznego kilka miesięcy wcześniej – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL odniósł się w ten sposób do ogłoszonej w piątek przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzji o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października-2 listopada. Ogłoszona zaledwie osiem godzin wcześniej decyzja, dla przedsiębiorców handlujących w tym czasie to prawdziwy dramat. Straty liczą przede wszystkim sprzedawcy zniczy i kwiatów. Przedsiębiorcy nie mogą zrozumieć, dlaczego taka decyzja zapadła w ostatniej chwili? Czy ktoś jeszcze kontroluje sytuację w kraju?

– Trzeba przywrócić kontrolę nad państwem i mogą to zrobić obywatele – stwierdził szef PSL. Zaapelował tym samym do prezydenta o pilne uruchomienie Rady Dialogu Społecznego.

– Zwracam się do prezydenta o wniosek do szefa Rady Dialogu Społecznego o jak najszybsze przedstawienie harmonogramu prac i podejmowania decyzji w jej ramach – apelował Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rada powinna brać udział w konsultacjach ws. wprowadzanych przez rząd rozwiązań dla pracowników i pracodawców. Rządzącym bowiem brakuje albo dobrej woli, albo talentu do przemyślanych i rozsądnych działań. Zdaniem lidera PSL została utracona kontrola nad epidemią i nad państwem.

Wszystkie kraje, które wprowadzają tzw. tarcze antykryzysowe, rozwiązania dla pracowników i pracodawców, robią to w porozumieniu ze stroną społeczną. – Dzisiaj strona społeczna jest zdecydowanie wyłączona, a Rada nie funkcjonuje, nie ma konsultacji, nie ma efektu – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL zapowiedział także złożenie wniosku do szefa rządu w sprawie zaprezentowania „planu pandemicznego”, czyli schematu działania – optymistycznego i pesymistycznego scenariusza rozwoju epidemii.

– Na najbliższym posiedzeniu Sejmu wnioskujemy o informację rządu nt. planu pandemicznego. Jaki jest pesymistyczny i optymistyczny scenariusza działania? Przy jakiej liczbie zachorowań nastąpi lockdown, a przy jakiej zmiany w systemie nauczania? – oświadczył prezes PSL.

Według szefa ludowców debata nad „planem pandemicznym” powinna się odbyć w Sejmie. – Bezpieczeństwo zdrowia i życia jest tematem najważniejszym. Nie ma planu pandemicznego ani dialogu społecznego – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.