Skip to main content

To nie w wielkiej Warszawie, czy w Poznaniu, tylko w Polsce lokalnej mieszka bardzo duża cześć naszych rodaków. Oni wymagają jeszcze większego wsparcia i przekazywania coraz więcej kompetencji do samorządów, do wspólnoty lokalnej – mówił w Słupcy prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.


Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz gościł w niedzielę w Słupcy, gdzie wraz z mieszkańcami miasta wziął udział w lokalnej inauguracji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas konferencji prasowej prezes PSL zaznaczył, że niezwykle ceni sobie spotkania z mieszkańcami mniejszych miejscowości. Jego zdaniem „to mieszkańcy wiedzą najlepiej, czego potrzebują, co jest im potrzebne”.

– To nie w wielkiej Warszawie, czy w Poznaniu, tylko w Polsce powiatowej mieszka bardzo duża cześć naszych rodaków. Oni wymagają jeszcze większego wsparcia i przekazywania coraz więcej kompetencji do samorządów, do wspólnoty lokalnej – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Polskie Stronnictwo Ludowe zawsze będzie obrońcą małych ojczyzn. Ludowcy dostrzegają znaczenie regionalnych parlamentów. To samorządowcy, lokalni mieszkańcy mają największą wiedzę i kompetencje potrzebne do kształtowania rozwoju Polski lokalnej. Tymczasem obecna władza chce te kompetencje zabrać do Warszawy.

– To mieszkańcy wiedzą najlepiej, czego potrzebują, co jest im potrzebne – stwierdził Kosiniak-Kamysz. – To tutaj, z tego miejsca powinny być podejmowane decyzje i nie wolno centralizować państwa polskiego, tylko trzeba je dalej decentralizować i budować na zasadzie pomocniczości, czyli przekazywania kompetencji najbliżej spraw ważnych dla obywatel – mówił w Słupcy lider PSL.

– Tu się toczy całe życie, tu się dzieciaki rodzą w szpitalu, tu chodzą do później do żłobka, przedszkola, idą do szkoły, wybierają swoją drogę życiową. Tutaj zostają później domy rodzinne, do których wracają żeby opiekować się swoimi rodzicami, albo szukają miejsca opieki dla swoich rodziców. A więc inwestycja w politykę społeczną w takich miejscowościach jest kluczowa – mówił Kosiniak-Kamysz.

Odnosząc się do postulatów samorządowych, jakie zostały zawarte w programie wyborczym PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz wskazał przede wszystkim „rozwój miejscowości, gmin, powiatu, oparty o jak najlepsze warunki do życia dla całej rodziny”.

– Jest duży fragment dotyczący polityki rodzinnej, np. coś o co apelowali mieszkańcy wielu miejscowości: tworzenie świetlic, w których dzieciaki po szkole będą mogły odrabiać lekcje, spędzać wolny czas, a weekend przyjdą tam seniorzy na spotkanie – mówił szef PSL. Dodał, że wśród postulatów znalazły się także „kwestie organizacji pozarządowych, które zdaniem ludowców są fundamentem aktywności społecznej”.

Program samorządowy PSL jest oparty o rozmowy z Polakami, które przeprowadziliśmy przez ostatnie dwa lata. – Odczytaliśmy ostatni wynik wyborczy, tę żółtą kartkę, którą dostaliśmy od wyborców. Zadanie domowe odrobiliśmy. Polskie Stronnictwo Ludowe jest przygotowane na wybory samorządowe. Mamy program i najlepszych kandydatów – stwierdził prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

POZNAJ NASZ PROGRAM