Skip to main content

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz skierował list do szefów sejmowych ugrupowań biorących udział w trwającym kryzysie. Apeluje w nim o spotkanie z kard. Kazimierzem Nyczem ponad politycznymi podziałami.

– Jestem gotowy do spotkania z liderami innych ugrupowań, aby rozmawiać o sposobach wyjścia z kryzysu – powiedział podczas konferencji Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. – Na wzburzonym morzu łatwo można rozkołysać statek. O wiele trudniej go opanować, żeby nie poszedł na dno. Usiądźmy do rozmów i zawrzyjmy rozejm – zaapelował.

List do szefów partii zaangażowanych w spór jest spełnieniem tych zapowiedzi. Prezes PSL dołącza się do słów kard. Kazimierza Nycza nawołującego do dialogu „ponad podziałami”. Nazywa je drogą „którą w obliczu ostatnich wydarzeń powinniśmy zmierzać”.

Kard. Nycz mówił dziś:  – Jestem gotów pójść drugi raz do parlamentu na Opłatek, żeby to co ma być spokojne na te święta, rzeczywiście stało się spokojne, żeby wszyscy potrafili myśleć w kategoriach dobra wspólnego. Bo tylko takie myślenie ponad podziałami jest myśleniem, które może połączyć, a rzeczywiście takiego połączenia potrzeba”.

Te ważne słowa księdza kardynała Nycza nie mogą pozostać bez naszej pozytywnej odpowiedzi – apeluje do liderów partyjnych Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców powołując się na wspólną odpowiedzialność za Państwo Polskie zwraca się do przedstawicieli rządu i opozycji o podjęcie próby dialogu oraz szukanie przełamania obecnego impasu. W liście podkreśla niebezpieczeństwo narastającego konfliktu. Jedynym rozwiązaniem, które może służyć Polsce i Polakom znajduje w porozumieniu.

List prezesa ludowców jest odpowiedzią na trwający od piątku sejmowy kryzys. Iskrą do eskalacji sporu na lini rząd-opozycja stały się propozycje ograniczenia pracy mediów w parlamencie forsowane przez Marszałka Marka Kuchcińskiego. Narastające napięcie i obopólne oskarżenia obu stron doprowadziły do potrzeby podjęcia inicjatywy tworzącej przestrzeń do rozmowy skłóconych adwersarzy.