Skip to main content

Daję Wam słowo, że zrobimy wszystko, by zablokować szkodliwe przepisy niszczące polskie rolnictwo, uchwalone przez Prawo i Sprawiedliwość – powiedział w Spale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w Spale, wziął udział w uroczystościach dożynkowych, m.in. w mszy świętej odprawionej w intencji rolnictwa i polskiej wsi w podziękowaniu za trud pracy i zebrane plony. Obchody zostały zorganizowane przez ludowców w miejsce Dożynek Prezydenckich, które po raz pierwszy od ponad 20 lat nie odbyły się w Spale.

[tweet id=”1307649761290465281″ align=”center”]

– Dziś w Spale nie ma Dożynek Prezydenckich, ale są ci, którzy pamiętają o polskiej wsi i dbają o polskich rolników. W imieniu całego Polskiego Stronnictwa Ludowego wyrażam wdzięczność gospodarzom za trud Ich pracy. Daję Wam słowo, że zrobimy wszystko, by zablokować szkodliwe przepisy uchwalone przez Prawo i Sprawiedliwość – powiedział w Spale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Nawiązał w ten sposób do uchwalonej w piątek w Sejmie ustawy zwanej „Piątką dla zwierząt”.

Czytaj więcej → Piątka dla zwierząt PiS to uderzenie w polskie rolnictwo

– Nowela ustawy o ochronie zwierząt to atak na zasady wolności gospodarczej i przewidywalności w gospodarce i PSL zrobi wszystko, by ją zmienić – zapewnił lider PSL.

Mieszkańcy polskiej wsi nie spodziewali się takiej sytuacji i obecnie przychodzą do ludowców z prośbą o wsparcie.

– I my go będziemy udzielać, bo od 123 lat jesteśmy po stronie tych, którzy ciężko pracują, gospodarują, dbają o polską ziemię. Rozmawiałem już z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, aby jak najrzetelniej Senat pracował, bo tryb pracy Sejmu był niedopuszczalny, a zgoda części opozycji – Platformy Obywatelskiej i Lewicy – na ten tryb postępowania i przyjmowanie tej ustawy w ciągu 24 godzin jest złamaniem ich obietnic, że będą stać na straży konstytucji – zaznaczył Władysław Koiniak-Kamysz.

[tweet id=”1307637772317003777″ align=”center”]

Prezes PSL zaprosił na dyskusje i porady wszystkich zainteresowanych ustawą, zwłaszcza tych, którzy np. wzięli kredyty, podpisali kontrakty i znajdą się na skraju bankructwa, jeśli ustawa wejdzie w takim kształcie.

– Na polskiej wsi już teraz jest bardzo ciężko. Jest ASF od wielu lat i zlikwidowano 100 tys. gospodarstw wiejskich. Nadzieją była produkcja drobiu i wołowiny – 40 proc. drobiu i 30 proc. wołowiny sprzedawanych za granicę pochodzi z uboju halal lub koszer. To rynek, który najbardziej się rozwinął – daje 7 mld zł rocznego obrotu. Z drugiej strony dla konsumenta będzie od razu podwyżka cen. To zarżnięcie polskiego rolnictwa – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.