Skip to main content

Trzeba będzie posprzątać ten bałagan po PiS i zbudować nowy ład. Proponujemy „Nowy Zielony Ład” – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, na panelu PSL podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.


Od 1992 r. Krynica-Zdrój na kilka dni gości ważne postacie polityki i gospodarki. W tym roku już po raz 27 odbyło się tutaj Forum Ekonomiczne. W wydarzeniu wzięło udział również PSL. Ludowcy zaprezentowali swój panel dyskusyjny dotyczący ekologii i przyszłości czystej energii. Debata była prowadzona pod hasłem „Nowego Zielonego Ładu”.

Dyskusję prowadził Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. Wzięli w niej udział również poseł PSL Mieczysław Kasprzak, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska, wicemarszałek województwa łódzkiego Dariusz Klimczak, ekspert ds. OZE Adrian Małachowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Tomasz Latocha oraz członek zarządu województwa zachodniopomorskiego Ryszard Mićko.


Przyszłość OZE rysuje się w ciemnych barwach pod rządami PiS. Problem zauważyli rozmówcy. – Nie ma odwrotu od OZE. To energia już nie tylko przyszłości, ale teraźniejszości – wskazywał Mieczysław Kasprzak. – To paranoja, że w Polsce wciąż nie można sprzedawać wytworzonej przez siebie energii – dodawał.

– Dobry klimat dla OZE skończył się wraz z nadejściem rządów PiS – wtórował posłowi PSL Ryszard Mićko. – Wiemy, że OZE kosztuje, ale to inwestycja. Inwestycja w rzecz najważniejszą, czyli nasze zdrowie i życie – zauważył.

Zobacz również → PiS dobija zieloną energię

Ludowcy znają receptę na odrodzenie branży OZE w Polsce po działaniach PiS. – Przygotowaliśmy ustawę o OZE. Nasze rozwiązania sprawią, że inwestowanie w zieloną energię znów będzie opłacalne. Proponujemy m.in. obniżenie VAT za OZE do 8 proc. – powiedział Mieczysław Kasprzak.

– Istnieje obawa, że za przejęciem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez PiS pójdzie spadek nakładów na OZE – zauważył Dariusz Klimczak.


To nie jedyna obawa samorządowców. Jak sami zauważyli rząd PiS nie dba o markę polskiej lokalnej żywności, która do tej pory była naszą chlubą. – Polska słynie z najlepszej żywności. Małopolska również posiada wysokiej jakości produkty regionalne. Wspierajmy sprzedaż bezpośrednią i lokalnych producentów – wezwała Urszula Nowogórska.

– Nadgorliwość urzędnicza niszczy lokalnych producentów. Nie ma zgody na naloty skarbówki na dożynki – przypomniał o ostatnich skandalicznych doniesieniach Dariusz Klimczak.

Przeczytaj również → PiS niszczy piękną tradycję dożynek

Ważnym tematem podczas debaty był również problem smogu. Nic dziwnego, jak zauważyli paneliści zanieczyszczone powietrze przyczynia się do śmierci ponad 48 tys. Polaków rocznie. Rząd PiS nic sobie z tego jednak nie robi. – Przez wakacje rząd zapomniał o smogu. Obudzi się znów zimą, gdy będzie już za późno – zauważył Władysław Kosiniak-Kamysz.

Samorządowcy podnosili konieczność wsparcia rządu w walce ze smogiem. – Samorządy same nie wygrają ze smogiem. Bez finansowego wsparcia rządu nie będzie czystego powietrza – mówił Dariusz Klimczak. – Bez jasnej strategii walki rząd PiS przegra z kretesem. Wraz z nim stracimy my wszyscy – dodawał.

Jak przypomnieli rozmówcy ludowy już w tamtym roku opracowali spójną strategię walki ze smogiem. – Narodowy Program Antysmogowy przygotowany przez PSL leży na stole. Niech rządzący po niego sięgną – zachęcał Władysław Kosiniak-Kamysz.