Skip to main content

W sierpniu 1980 r. doszło do jednego z najbardziej zaskakujących wydarzeń XX wieku. Powstał jeden z największych (zaraz po ruchu ludowym) ruch społeczny w polskiej historii. – Dziś wychodzimy z inicjatywą „Marsz Młodych dla Solidarności”. W sierpniu wspólnie pójdźmy, by upamiętnić wydarzenia, które były kamieniem milowych w obaleniu narzuconego nam totalitaryzmu. Połączmy to z aktywną formą wypoczynku – powiedział prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

42 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., w Polsce doszło do jednego z najbardziej zaskakujących wydarzeń XX wieku. Pokojowy bunt doprowadził do zgody władz na powstanie niezależnych związków zawodowych. Powstał największy ruch społeczny w polskiej historii – „Solidarność”. Jego rzeczywistym celem nie było wyłącznie dążenie do poprawy warunków pracy, lecz również przebudowa systemu PRL i zorganizowanie społeczeństwa niezależnego od instytucji totalitarnych.

Aby przypomnieć te wielkie wydarzenia, przedstawiciele organizacji młodzieżowych wchodzących w skład Koalicji Polskiej wspierani przez polityków klubu parlamentarnego Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści organizują „Marsz Młodych dla Solidarności”.

– Wspólnie z młodymi koleżankami i kolegami ogłaszamy inicjatywę „Marsz Młodych dla Solidarności”. 19 sierpnia pójdziemy wspólnie ponad 50 km w dwóch etapach z Pelplina do Gdańska, by upamiętnić ważny czas w naszej historii. Zapraszamy wszystkich na Marsz Młodych. Także ministra Czarnka – powiedział dzisiaj na konferencji prasowej poseł Ireneusz Raś.

Ludowcy na lekcję historii Przemysława Czarnka zapraszają serdecznie, bo Krajowy Sekretariat Nauki i Oświaty NSZZ „Solidarność” chce odwołania ministra edukacji. Ludowców niepokoi też nowy przedmiot w szkołach. Od nowego roku szkolnego uczniowie będą uczestniczyli w lekcjach Historii i Teraźniejszości (HIT), który zastąpi dotychczasową Wiedzą o Społeczeństwie. To nie nauka historii, a propaganda i indoktrynacja.

– Nie można pisać historii na nowo i patrząc tylko przez własne okulary. Mury, które dziś są budowane muszą runąć. Młode pokolenie musi pamiętać o swojej historii. Należy im przypominać wydarzenia i działanie ponad podziałami dla wolności i demokracji – podkreślił Ireneusz Raś.

„Marsz Młodych dla Solidarności” to poszanowanie historii.

– Podczas Marszu Młodych dla Solidarności będziemy rozmawiać z twórcami polskiej wolności, ale i słuchać młodego pokolenia. Umiemy połączyć mądrość doświadczenia z siłą młodości. Dlatego zapraszamy wszystkich do udziału w evencie – powiedział lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

– To będzie wysiłek, ale jest nim też poszanowanie historii. Idziemy do konkretnego celu. Chcemy dotrzeć tam wspólnie. Najlepiej wiemy, że bez dbania o korzenie, nie ma przyszłości. My nie chcemy, w odróżnieniu do rządzących pisać historii na nowo, ale opowiadać o niej taką jaka jest. Dziękuję młodym za inicjatywę „Marsz Młodych” i zapraszam na nią wszystkich – podkreślił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

——————————————————

Wspólnie uczcijmy rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. 19-21.08 pójdź z nami w Marszu Młodych dla Solidarności. 2 dni. 50 km. Startujemy w Pelplinie. Finiszujemy przed historyczną bramą Stoczni Gdańskiej. Idziemy? Sprawdź szczegóły i zarejestruj się. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.

ℹ️ Czytaj więcej –> Marsz Młodych dla Solidarności