III. MŁODZI

Młodzi Polacy muszą mieć nie tylko poczucie, że w lokalnych wspólnotach decyzje nie zapadają ponad ich głowami, ale przede wszystkim, że władze samorządowe dokładają starań, by polityka najlepiej odpowiadała na oczekiwania młodzieży.

1 | PRACA DLA MŁODYCH

Z programu skorzystają absolwenci szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych i wyższych, którzy nie ukończyli 30 lat. Otrzymają dwuletnią gwarancję zatrudnienia na umowie o pracę. Pozwoli im to pokonać najtrudniejszą barierę w wejściu na rynek pracy, jaką jest brak doświadczenia zawodowego. Co ważne, sami wybiorą pracodawcę, który zgodzi się ich zatrudnić. W pracy zdobędą praktyczne umiejętności, których nie nauczyłaby ich żadna szkoła.

2 | ZIEMIA ZA ZŁOTÓWKĘ

Wiemy, jak ważne dla młodych małżeństw jest posiadanie własnego miejsca na ziemi. Własnego, nie wynajmowanego. Pomożemy polskim rodzinom zrealizować to marzenie. Dla wszystkich rodzin, które chcą osiedlić się poza miastem przygotowaliśmy program „Ziemia dla młodych”. Dzięki niemu osoby do 35. roku życia będą mogły nabywać za symboliczną złotówkę działkę budowlaną z zasobów państwowych. Wraz z działką uzyskają pozwolenie na budowę i plan domu energooszczędnego.

3 | TANIE MIESZKANIA NA WYNAJEM

Programy mieszkaniowe finansowane przez rząd skupiają się na największych aglomeracjach, zupełnie pomijając średniej wielkości i najmniejsze miejscowości. Szansę na wynajem taniego lokum powinni mieć również pozostali mieszkańcy, których nie stać na zakup mieszkania lub nie chcą brać kredytu hipotecznego. Z myślą o nich nasi samorządowcy wprowadzą program „Tanie mieszkania na wynajem”.

4 | KONIEC UMÓW ŚMIECIOWYCH

Mimo wprowadzenia wielu obostrzeń prawnych, wciąż wielu młodych Polaków nie ma szans po zakończeniu nauki na zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Zmuszeni są pracować na umowach śmieciowych bez prawa do urlopu czy chorobowego. Administracja publiczna powinna dać dobry przykład pracodawcom wprowadzając obowiązek dla kontrahentów w zamówieniach publicznych zatrudniania pracowników wyłącznie na umowie o pracę.

5 | LOKALNE I REGIONALNE RADY MŁODYCH

Wprowadzimy obligatoryjne tworzenie Rad Młodych na wszystkich szczeblach samorządu: gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Ich zadaniem będzie promowanie inicjatyw młodzieżowych, konsultowanie decyzji władz samorządowych, kreowanie działań sprzyjających młodzieży i wyrażanie opinii w kluczowych sprawach dla młodych mieszkańców.

RZECZPOSPOLITA
SAMORZĄDOWA

Samorząd

Rodzina

Młodzi

Seniorzy

Rolnicy

Przedsiębiorcy

Ekologia

Smog

Edukacja

Zdrowie

Kultura

OSP

Infrastruktura

Finanse

DOŁĄCZ DO NAS!