Skip to main content

W gminie Wiskitki odbyła się konferencja prasowa z udziałem posłów PSL – Koalicji Polskiej Bożeny Żelazowskiej i Stefana Krajewskiego, a także mieszkańców, którzy tracą swoje gospodarstwa na rzecz budowy CPK. PSL – Koalicja Polska od samego początku powstania spółki odpowiedzialnej za powstawanie CPK sprzeciwia się tej inwestycji i staje w obronie rolników, przedsiębiorców i mieszkańców terenów przeznaczonych pod gigantyczny, rządowy projekt.  

Raport Najwyższej Izby Kontroli w ubiegłym roku skrytykował działania spółki koordynującej powstawanie CPK. Mieszkańcy terenów przeznaczonych pod inwestycję mierzą się ze stresem i niepewnością funkcjonowania w kolejnych miesiącach. Coraz więcej głosów mówi o niejasnościach, różnych stawkach i nieaktualnych w dzisiejszych czasach operatach wykupu nieruchomości. Rząd PIS deklarował zakończenie projektu i uruchomienie lotniska w 2027 roku, tymczasem do dziś faktyczna budowa nie została rozpoczęta, a spółka funkcjonuje i generuje coraz wyższe koszty od 2017 roku

Stefan Krajewski: Już wiele miesięcy temu alarmowaliśmy, że jeśli nie będzie się szanować ludzi i z nimi rozmawiać pojawią się ludzkie tragedie. Ta inwestycja dzieje się od początku wbrew woli mieszkańców i lokalnej społeczności, ale ani minister Marcin Horała, ani nikt z zarządu CPK tych ludzi nie słucha i nie liczy się z ich głosem. Dla ministra odpowiedzialnego za projekt to tylko biznes i wzrost pensji w spółce, a kiedy pytamy o rzeczywisty koszt projektu nikt nie potrafi go oszacować.

Bożena Żelazowska:  Obecny rząd deklarował, że pierwszy samolot odleci stąd w 2027 roku, ale do dziś nie została wbita pierwsza łopata pod projekt. Raport NIK w 2022 roku zmiażdżył ten projekt. Nikt nie potrafi oszacować kosztów, a rząd PiS nad nimi nie panuje ale panuje nad swoimi portfelami. Nikt nie bierze też pod uwagę kosztów społecznych. Tu są wywłaszczani mieszkańcy i firmy. Rolnicy nie wiedzą czy w przyszłym roku zasieją pole, a dzieci do jakiej szkoły pójdą, przedsiębiorcy gdzie i jak będą prowadzić działalność gospodarczą. Jako posłowie PSL jesteśmy z Państwem od początku i będziemy nadal. 

Kamil Szymańczak, członek Społecznej Rady ds. CPK: Budowa się nie zaczęła, zaczęły się rozbiórki i dewastacja terenu. To jest potężny kryzys społeczny i mierzymy się teraz z jego kosztami. To nie jest wykup nieruchomości, tylko wywłaszczenie. To co się wydarzyło na tym terenie nie powinno mieć miejsca. 

Podczas konferencji Kamil Szymańczak odczytał też oświadczenie po tragicznej, samobójczej śmierci jednego z rolników. Rodzinie składamy w imieniu PSL – Koalicji Polskiej kondolencje i wyrazy współczucia.