Skip to main content

Sejm większością Zjednoczonej Prawicy uchwalił nowelę ustawy dot. przeniesienia Centralnego Portu Komunikacyjnego do działu rozwój regionalny. To zniszczy porty regionalne. – Poseł Ireneusz Raś odkrył wielką aferę, która może wybuchnąć przez ustawę dotyczącą przejmowania zasobów finansowych portów regionalnych – alarmują ludowcy.

Sejm większości głosów Zjednoczonej Prawicy uchwalił w czwartek nowelę ustawy dotyczącą włączenia do działu rozwój regionalny spraw związanych z przygotowaniem i realizacją m.in. inwestycji dotyczących Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz inwestycji towarzyszących.

W poniedziałek prezes PSL, Władysław Kosiniak oraz poseł Koalicji Polskiej Ireneusz Raś zorganizowali konferencję prasową przed halą przylotów lotniska w Balicach.

Wybór miejsca to nie przypadek.

– Centralny Port Komunikacyjny zniszczy porty regionalne, w tym lotnisko w Balicach. Poseł Ireneusz Raś odkrył wielką aferę, która może wybuchnąć przez ustawę dotyczącą przejmowania zasobów finansowych portów regionalnych – oświadczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

– CPK zabierze pasażerów i środki finansowe z lotnisk regionalnych, co doprowadzi do zniszczenia tych portów, sprawi, że te porty będą padać, będą nierentowane i zamiast rozwoju będzie po nich hulać wiatr – dodał prezes PSL.

Ostatnie lata to czas rozwoju lotnisk regionalnych. Dzięki poczynionym inwestycjom, cieszą się one wielką popularnością, a lotnisko pod Rzeszowem może służyć jako baza wojskowa i humanitarna dla Ukrainy. Forsowany przez rządzących projekt CPK doprowadzi tymczasem do ich upadku, a w efekcie do utraty pracy przez tysiące ludzi.

– Nowela ustawy powołuje pełnomocnika rządu ds. CPK, który uzyska możliwość tworzenia spółek celowych na bazie majątku portów regionalnych. – To prosta droga do rozwoju CPK kosztem portów regionalnych – tłumaczył obecny na konferencji poseł Ireneusz Raś.

Poseł dodał, że przepis umożliwia, aby pod dobrze funkcjonujące porty regionalne zaciągnąć kredyt na CPK.

– Apelujemy do wszystkich posłów bez względu na ich przekonania polityczne i partię polityczną, w tym posłów PiS, aby nie dopuścić bez słowa wyjaśnienia do zamachu na regionalne porty lotnicze – apelował Ireneusz Raś.

Będziemy informowali opinię publiczną o działaniach rządu prowadzących do upadku lotnisk regionalnych.

–  Wzywamy senatorów i posłów wszystkich opcji politycznych do zmiany tych przepisów. Musimy zablokować ten zamach na porty lokalne! – apelował poseł Ireneusz Raś.