Skip to main content

Nie możemy dopuścić do zamykania szpitali powiatowych i wojewódzkich, a zatem do oddalenia ochrony zdrowia, diagnostyki, leczenia i rehabilitacji od mieszkańców polskiej wsi – powiedział w piątek prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Podczas piątkowej konferencji prasowej prezes PSL wypowiedział się w sprawie centralizacji szpitali powiatowych oraz rozpoczętego procesu szczepień przeciw covid-19. „Chcemy wspierać Polskę samorządową” – mówił Kosiniak-Kamysz. Według lidera PSL odebranie powiatom szpitali jest początkiem likwidacji samorządu.  Podkreślił, że PSL jest przeciwny centralizacji władzy i opowiada się za silną władzą samorządów. Dodał, że przejęcie szpitali powiatowych przez rząd będzie skutkować oddaleniem ochrony zdrowia od pacjentów. „Centralizacja oznacza oddalenie jednostek ochrony zdrowia od pacjentów, co w głównej mierze będzie dotyczyło osób dla których szpital powiatowy jest jedynym miejscem uzyskiwania specjalistycznej pomocy”.

[tweet id=”1350060126644875266″ align=”center”]

Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił także konkretne propozycje dotyczące organizacji pracy szpitali powiatowych, jak na przykład: mianowanie marszałków wojewódzkich koordynatorami, którzy byliby łącznikami między jednostkami ochrony zdrowia na swoim terenie. Apelował o nowelizację ustawy dotyczącej finansowania szpitali powiatowych i wojewódzkich oraz zwrócił uwagę na problem malejącej liczby specjalistów i niedobory kadrowe w sektorze medycznym. Ponadto, wraz ze starostą krotoszyńskim Stanisławem Szczotką zwrócił uwagę na monopol Narodowego Funduszu Zdrowia w kwestii płatności usług medycznych. 

W kwestii szczepień prezes PSL przedstawił rozwiązania przygotowane przez swoje ugrupowanie. Przede wszystkim apelował do rządzących o dialog z samorządami. Podkreślił, że nie każdy samorząd na szczeblu gminnym ma możliwość realizowania wytycznych nałożonych przez rząd, np.: tych dotyczących transportu i dlatego też najważniejsze jest rozeznanie rządu i współpraca na obu szczeblachPodobną opinię wyraził poseł PSL Andrzej Grzyb, który powiedział, że im więcej będzie dialogu między samorządem a rządem tym efektywniejsze będą wyniki programu szczepień. Wspomniał także o kwestii ozdrowieńców i niewykorzystaniu ich potencjału w walce z koronawirusemKosiniak-Kamysz apelował również o „białe soboty i niedziele”, a więc o nieprzerywanie procesu szczepienia w tych dniach, by nie spadała dzienna liczba zaszczepionych pacjentów. Opowiedział się także za uruchomieniem dawek z buforu bezpieczeństwa przy utrzymaniu stabilnego łańcucha dostaw, który, jak zapowiada rząd, jest stabilny i ma zostać jeszcze zwiększony. 

[tweet id=”1350065230122987523″ align=”center”]

Podczas konferencji odniesiono się również do zbliżającego się powrotu do szkół klas 1-3. Według lidera PSL priorytetem powinno stać się zaszczepienie nauczycieli i w dalszej kolejności organizacja zajęć w reżimie sanitarnym. „Szkoły były miejscem największej transmisji koronawirusa we wrześniu i październiku, co też zostało potwierdzone przez badania naukowe” – mówił. Prezes PSL zaapelował do rządzących o uruchomienie zamkniętych sektorów gospodarczych jak restauracje, hotele, siłownie czy wyciągi narciarskie, wyraził zrozumienie dla buntu przedsiębiorców, a także zapewnił o gotowości wsparcia dialogu między samorządami a rządem w walce z pandemią.