Skip to main content

Znaleźliśmy sposób na zażegnanie kryzysu konstytucyjnego ws. RPO. Teraz chcemy połączyć wszystkie siły polityczne w dyskusji, by wypracować inicjatywę ustawodawczą, która rozwiąże kryzys prawny wokół Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zakończymy wojnę z Europą i przejdziemy do sprawnie funkcjonujących sądów. Dlatego wspólnie z senatorem Kazimierzem Ujazdowskim zapraszamy na Okrągły Stół, który organizujemy 10 sierpnia o godz. 13:00. Spotkamy się, by rozwiązać ten kryzys – powiedział na konferencji prasowej w Senacie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Do 16 sierpnia polski rząd ma potwierdzić Komisji Europejskiej, czy zamierza przestrzegać orzeczeń unijnego Trybunału Sprawiedliwości ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. TSUE orzekł że jej działalność, podobnie jak system dyscyplinowania sędziów na polityczne zlecenie PiS, jest sprzeczna z prawem unijnym. Jeśli rządzący nie zastosują się do wyroku, grożą nam wielkie kary finansowe.

– Spór z Komisją Europejską i TSUE nie służy Polakom, nie służy prawu do sprawiedliwości. Dlatego wspólnie z senatorem Kazimierzem Ujazdowskim zapraszamy na Okrągły Stół, który organizujemy 10 sierpnia o godz. 13:00. Spotkamy się, by rozwiązać ten kryzys – powiedział na konferencji prasowej w Senacie Władysław Kosiniak-Kamysz.

[tweet id=”1422837766430380034″ align=”center”]

– Nie widzimy żadnych działań rządu w tej sprawie, dlatego jako formacja, która znalazła rozwiązanie kryzysu konstytucyjnego w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich podejmujemy się działania połączenia wszystkich sił politycznych – dodał prezes PSL.

Podkreślił również, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie może funkcjonować, bo nie spełnia norm konstytucyjnych, a spór z Komisją Europejską i unijnym Trybunałem Sprawiedliwościnie nie służy Polakom. Sprawy są przewlekłe i odkładane na później.

– Zakończymy wojnę z Europą przejdziemy do sprawnie funkcjonujących sądów – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

[tweet id=”1422840268076851200″ align=”center”]

Senator Kazimierz Ujazdowski poinformował, że do udziału w obradach okrągłego stołu zostaną zaproszone ugrupowania polityczne, ale też przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Marcina Wiącka. Zaproszenie otrzyma również Forum Samorządności Polskiej Akademii Nauk, które prowadziło bardzo intensywne prace w celu odbudowy niezależności sądownictwa.

– Spór można rozwiązać w ramach prymatu polskiej Konstytucji, która bardziej niż prawo europejskie i wiele dokumentów międzynarodowych chroni niezawisłość sędziów. To dajemy pod rozwagę prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, których też zapraszamy do wzięcia udziału w tym spotkaniu – powiedział senator Kazimierz Ujazdowski.