Skip to main content

Oskarżając samorządy o zaniechania po nawałnicach rząd PiS postępuje niegodziwe i nieuczciwe. Dziś potrzeba współpracy, a nie zrzucania odpowiedzialności i winy – powiedział na konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Rząd PiS całkowicie zawiódł obywateli po ostatnich nawałnicach, które dotknęły Polskę. – Państwo zarządzane centralnie zawiodło. Oskarżanie w tym wypadku samorządów jest nieuczciwe i nie na miejscu. Samorządowcy na każdym szczeblu okazali się bohaterami tego dnia. Za to należą im się podziękowania – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Jeżeli się zaspało, to trzeba przeprosić i powiedzieć: „postaramy się na przyszłość naprawić te błędy” – zwrócił się do rządzących prezes PSL. – Samorządowcy dali przykład, jak można skutecznie pomagać. Budujmy wspólną Polskę, która jest oparta na zasadzie solidarności i braterstwa – wezwał.

Za przykład realnej pomocy można pokazać samorząd województwa Mazowieckiego. Jak poinformowano, władze Mazowsza przekazały milion złotych dla poszkodowanych gmin. Swoją cegiełkę dołożą także samorządy województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, a także wielu innych powiatów i gmin z całej Polski.


Jednym z nich jest powiat łowicki. Starosta Krzysztof Figat zwrócił uwagę, że już w zeszłym tygodniu podjął decyzję o pomocy dla poszkodowanych regionów. – Pomagamy, bo jest taka potrzeba i samorządowcy to jest taka rodzina, która nie zostawi swoich ludzi w potrzebie – mówił.

Samorządowcy ze skromnością odnieśli się do swoich działań. – To jest czysty, zwykły, ludzki odruch i oby takich odruchów było jak najwięcej. Największymi bohaterami są ci, którzy muszą walczyć ze skutkami nawałnicy, mieszkańcy, którzy muszą się odbudować oraz strażacy, bo od ich zaangażowania, pracy i zorganizowania najwięcej zależy – podkreślił wójt gminy Łowicz Andrzej Barylski.

– Wspólnota samorządowa zdała egzamin na szóstkę – ocenił Piotr Zgorzelski, poseł PSL. – Zupełnie odwrotnie niż rząd PiS, który nic nie zrozumiał. Zamiast realnej pomocy organizują dziwne konferencje w blasku jupiterów. To tylko odrabianie strat wizerunkowych, nie troska o Polaków – dodał.


W wyniku nawałnic ucierpiało wielu rolników. Przypomniał o tym Mirosław Maliszewski. – Nie zapominajmy o rolnikach, którzy ponieśli wielkie straty. Wzywamy ministra Jurgiela, by nie przysypiał. Należy poważnie wziąć się do pomocy dla poszkodowanych – wezwał poseł PSL.