Skip to main content

Setki Polaków podpisywały się wczoraj pod Pałacem Pałacem Prezydenckim pod petycją do prezydenta Andrzeja Dudy, aby zawetował ustawy wprowadzające złe zmiany w wymiarze sprawiedliwości.

W Petycji do Prezydenta RP Ludowcy wyrazili najwyższe zaniepokojenie proponowanymi zmianami w Sądzie Najwyższym i sądzie powszechnym, które zagrażają wolności i wyprowadzają Polskę z rodziny krajów demokratycznych Unii Europejskiej. Dlatego Polacy podpisani pod petycją apelują do Prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie proponowanych przez PiS ustaw.

Zbiórka podpisów spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. – Dziękuję, że to robicie. Dziękuję, że tu stoicie. Dziękuję, że nie jest wam wszystko jedno – mówili mieszkańcy stolicy i turyści podpisujący petycję. W 5 godzin udało się zebrać kilka tysięcy podpisów.

– Jeśli Sejm przyjmie ustawę o Sądzie Najwyższym to nastąpi likwidacja najważniejszego organu w Polsce. Wymiar sprawiedliwości będzie funkcjonował tak jak Trybunał Konstytucyjny, czyli praktycznie prawie go nie będzie – mówił poseł PSL Piotr Zgorzelski.

Jak podkreślał poseł ludowców podczas zbiórki podpisów Warszawiacy dali przykład postawy obywatelskiej. – Jesteśmy tym niezwykle zbudowani. Nasi rodacy pokazują, że sprawa Sądu Najwyższego nie jest im obojętna – podkreślił.

Posłanka Urszula Pasławska uważa, że poziom dyskusji na temat spraw ustrojowych odbywa się pod naporem władzy. – Wokół Sejmu są rozstawione armatki. Teren jest odgrodzony barierkami, których pilnują policjanci. Takiej sytuacji nie pamiętają nawet najstarsi posłowie – mówi posłanka.

– My wiemy, że PiS wygrał wybory. Nikt im prawa do rządzenia nie odbiera. To nam odbiera się prawo do dyskusji w Sejmie. PiS łamiąc wszelkie zasady dotychczas obowiązujące pozbawił nas prawa zadawania pytań, pozbawił nas prawa formułowania wniosków formalnych. Takiej sytuacji do tej pory nie było.

Z kolei rzecznik PSL Jakub Stefaniak tłumaczył, że PSL nie chce bronić sędziów czy urzędników. – My stajemy w obronie ludzi, aby nie czuli się zagrożeni partyjną quasi sprawiedliwością. Reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna, ale recepta wystawiona przez PiS jest tak naprawdę trucizną dla sądów – ocenił.

Podpisy pod petycją są zbierane w całym kraju.

Dzisiaj podpisy będą zbierane m.in. w Olsztynie przed Sądem Okręgowym od godz. 19:30.

Podpisy można również składać w Internecie → TUTAJ