Skip to main content

Rząd PiS kolejny raz łamie podstawową zasadę, by w czasie kryzysu nie nakładać nowych i nie podwyższać obowiązujących opłat i podatków. Tym razem uderza w działalności rolników. Skutek? Większe obciążenia to wyższe ceny dla konsumentów – powiedział w sejmie poseł PSL Dariusz Klimczak.

W środę na konferencji prasowej w Sejmie ludowcy skrytykowali rządowy projekt, mający przenieść rolników prowadzących działalność gospodarczą z KRUS-u do ZUS-u. Zdaniem polityków PSL czterokrotne podwyższenie składek ubezpieczeniowych rolników, odbije się wzrostem kosztów produkcji żywności.

– Kierujemy wniosek do rządu PiS o zatrzymanie prac nad czterokrotnym zwiększeniem obciążeń podatkowych dla gospodarstw rolnych, gospodarstw agroturystycznych czy osób prowadzących małe przetwórnie – mówił podczas konferencji  prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz. – To oni rozwijają polską wieś, Wy chcecie ją zaorać – zwrócił się do rządzących prezes PSL.

[tweet id=”1362005739435417605″ align=”center”]

Były przewodniczący komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim Czesław Siekierski zwrócił uwagę na pogarszającą się sytuację polskich rolników.

– Patrząc na budżet UE czekają nasze rolnictwo chude lata. Jest mniej środków na rolnictwo, rozwój obszarów wiejskich i wsparcie działalności pozarolniczej – tłumaczył poseł Czesław Siekierski.

Wiceprezes PSL Dariusz Klimczak zaznaczył, że rząd PiS po raz kolejny w czasach pandemii i kryzysu gospodarczego nakłada na Polaków nowe podatki.

– Rząd PiS po raz kolejny łamie podstawową zasadę w relacjach państwo-społeczeństwo. Tą zasadą jest nienakładanie nowych podatków i obciążeń w czasie pandemii – mówił Dariusz Klimczak.

[tweet id=”1362006064519131139″ align=”center”]

Poseł Klimczak podkreślił, że skutkiem podwyższenia składek ubezpieczeniowych będzie wzrost kosztów produkcji, co automatycznie odbije się na konsumentach niezależnie od miejsca zamieszkania.

– Od dawna wiedzieliśmy, że PiS nie ma pomysłu na polską wieś. Absurdalne działania, 4-krotnie podwyższające obciążenia dla jej mieszkańców to potwierdzają. Rządzący chcą ich działalność sprowadzić do skansenu – podsumował Dariusz Klimczak.

Jeszcze nie tak dawno politycy PiS zachęcali rolników do zakładania działalności gospodarczej, prowadzenia rodzinnych przetwórni, warsztatów rzemieślniczych itp. Teraz okazuje się, że była to pułapka.

[tweet id=”1362006205955268612″ align=”center”]

Polska wieś została oszukana, wyzyskana i teraz uciemiężona.

– Najpierw była Piątka Kaczyńskiego, teraz mamy 4-krotny wzrost obciążeń dla mieszkańców wsi. Nie dopuścimy do tego – podkreślił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

ℹ️ Czytaj równieżKosiniak-Kamysz: Piątka Kaczyńskiego to ustawa antypolska!