Skip to main content

PiS rozpoczął kolejny etap centralizacji państwa. Tym razem proponuje scalenie miasta Warszawy i 32 okolicznych gmin w jedną wielką metropolię. – To zawłaszczanie państwa i niszczenie małych ojczyzn – ostrzega Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Klub PiS złożył do marszałka Sejmu projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Zakłada on utworzenie metropolitalnej jednostki samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy – w tym Warszawę. Według propozycji do zakresu działań miasta stołecznego Warszawy należeć mają „wszystkie ponadgminne sprawy publiczne o znaczeniu metropolitalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów”. PiS forsuje swój projekt bez konsultacji z mieszkańcami, kompletnie nie licząc się z wolą suwerena.

– Sytuacja jest skandaliczna, PiS realizując swój warszawski sen, funduje koszmar mieszkańcom gmin, przylegających do Warszawy. 32 gminy, na mocy ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy mają być włączone do miasta stołecznego. To jest skandal i zwijanie Polski lokalnej – powiedział konferencji prasowej w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz.

Burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński przekonywał, że ewentualna decyzja, o tym, czy jego gmina wejdzie w skład warszawskiej metropolii, powinna zależeć tylko i wyłącznie od jej mieszkańców. – Od 27 lat wybijamy się na niepodległość. Mieszkańcy mojej małej ojczyzny włożyli ogrom pracy, by zbudować silny, nowoczesny Grodzisk. Wejście naszej wspólnoty do metropolii zmniejszy jej znaczenie. Ta decyzja powinna być w gestii mieszkańców – ocenił.

Decyzja o powiększeniu Warszawy ma podłoże wyłącznie polityczne. – PiS zrobi wszystko, żeby wygrać stołeczne wybory. Tak zachłysnęli się Warszawą i tym marzeniem. Absolutnie nie liczą się z tym, że miasta o wieloletniej tradycji i własnej historii, zostaną włączone do Warszawy – mówił poseł PSL Piotr Zgorzelski. – Za chwilę, jak PiS rozwinie skrzydła, to będzie chciał połączyć Podlasie z Poznaniem, bo się zaczyna na „P” – dodał.

W ocenie ludowców propozycja ustawy dla Warszawy to samorządowy rozbiór Polski. – Tak jak w innych kwestiach, i tu PiS chce cofnąć nas do czasów PRL. To niszczenie wspólnot lokalnych, gdzie nasi rodacy sami decydują o tym, co się dzieje w ich małych ojczyznach – mówił prezes Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL zapowiedział, że klub PSL na najbliższym posiedzeniu Sejmu złoży wniosek o informację rządu na temat niszczenia polskich samorządów przez PiS.

Zgodnie z projektem PiS miasto stołeczne Warszawa, jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym ma swoim zasięgiem ma objąć 33 gminy: Warszawę oraz gminy Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Co ciekawe, w projekcie pominięta została gmina Podkowa Leśna, w której PiS nie ma dużego poparcia. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości jaki jest właściwy cel projektu?