Skip to main content

W gąszczu informacji i różnych dyskusji, nie możemy stracić z pierwszego planu sprawy najważniejszej; czyli bezpieczeństwa, życia i zdrowia Polaków – powiedział w Sejmie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W gąszczu sporów ideologicznych i wizerunkowych w obozie Zjednoczonej Prawicy, nie możemy stracić z pierwszego planu sprawy najważniejszej – bezpieczeństwa, zdrowia i życia Polaków. Dlatego ludowcy na konferencji prasowej w Sejmie przypomnieli rządzącym najpilniejsze sprawy, które wymagają przez państwo polskie uregulowania .

Premia dla bohatera

Rząd ciągle nie publikuje ustawy, która gwarantuje medykom wyższe zarobki.

– Uderza to szczególnie w pielęgniarki, bo na podstawie przepisów, które chce przeprowadzić większość rządząca, nie dostanie podwyżek prawie 99 procent pielęgniarek. Dostaną je tylko te, które są skierowane do pracy na podstawie decyzji wojewody – stwierdził prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

[tweet id=”1331195673866342402″ align=”center”]

Lider PSL zapowiedział, że ludowcy zaproponują w Senacie rozwiązanie umożliwiające wypłatę wynagrodzeń wszystkim tym, którzy są i pracują z pacjentami covidowymi, czy to w szpitalu powiatowym, w szpitalu dedykowanym, w szpitalu polowym czy w przychodni, w której też pielęgniarki i lekarze stykają się z takimi pacjentami.

Potrzebny harmonogram przeprowadzenia szczepień na koronawirusa

Wiceprezes PSL, poseł Dariusz Klimczak zażądał od premiera Mateusza Morawieckiego przedstawienia szczegółowego harmonogramu przeprowadzenia w Polsce szczepień na koronawirusa.

– Oczekujemy od pana premiera, że jak najszybciej przedstawi informacje, po pierwsze, że te szczepienia będą bezpłatne, po drugie, że te szczepienia będą dobrowolne, po trzecie, że te szczepienia będą ogólnodostępne i że w te szczepienia zgodnie z oczekiwaniami środowiska farmaceutycznego zaangażowane będą apteki – powiedział Dariusz Klimczak.

Dodał, że Polacy oczekują tego, że rządzący przedstawią informację, że już teraz Polacy mogą zgłaszać się do podstawowej opieki zdrowotnej z deklaracją, że są gotowi przyjąć taką szczepionkę. Według posła Klimczaka niezbędne jest przeprowadzenie akcji informacyjnej w tej sprawie. Akcja informacyjna powinna być koordynowana przez rząd w oparciu o naukowców, wirusologów i różne autorytety.

– W ramach tej akcji chcielibyśmy, aby rząd, instytucja, która będzie organizowała tę akcję przedstawiła walory szczepień ochronnych, nie tylko na koronawirusa, ale też przeciwko innym chorobom – stwierdził Dariusz Klimczak.

Przedsiębiorcy czekają na realne wsparcie

Poseł PSL, Władysław Teofil Bartoszewski przypomniał rządzącym, że oprócz kryzysu zdrowotnego mamy również kryzys gospodarczy.

– Nie może być tak, że rozważamy już Tarczę Antykryzysową 6.0, a w dalszym ciągu całe grupy przedsiębiorców, pracowników i pracodawców z różnych branż są poszkodowane i nie mają żadnej rekompensaty – stwierdził poseł Władysław Teofil Bartoszewski.

Czytaj więcej:

Lockdown. Wsparcie powinien otrzymać każdy przedsiębiorca, który poniósł straty

Poseł Bartoszewski stwierdził, istotną dla niego kwestią jest przywrócenie handlu w niedziele. Zapowiedział, że PSL w najbliższy piątek PSL zgłosi w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.