Skip to main content

Wyrok TSUE ws. mechanizmu praworządności ujawnił napięcia na linii PiS-Solidarna Polska. Polska może teraz stracić środki z UE, a politycy związani z Ministerstwem Sprawiedliwości piszą o „czarnym dniu integracji europejskiej”.Zachęcamy prezydenta Andrzeja Dudę, żeby zwołał Radę Gabinetową i postawił do pionu szefa MS Zbigniewa Ziobrę, by powiedział mu, że jego kłótnie o Izbę Dyscyplinarną skończą się tak, jak kłótnie o Turów – apelują ludowcy.

Wyrok TSUE ws. mechanizmu praworządności ujawnił napięcia na linii PiS-Solidarna Polska. Polska może teraz stracić środki z UE, a politycy związani z Ministerstwem Sprawiedliwości piszą o „czarnym dniu integracji europejskiej”. Wymiana uszczypliwości między politykami Solidarnej Polski a współpracownikami premiera Mateusza Morawieckiego to od miesięcy stały element krajobrazu politycznego. Polacy patrzą na to z niedowierzaniem i z zagryzionymi zębami czekają na środki z Krajowego Planu Odbudowy.

– Nie pierwszy raz od 7 lat wewnętrzne rozgrywki w partii władzy i wojna buldogów pod dywanem jest ważniejsza niż wyzwania, które stoją przed Polską. Prezes Kaczyński i minister Ziobro nic sobie jednak nie robią z wczorajszego orzeczenia TSUE. Oni są zajęci walką polityczną i udowadnianiem sobie kto jest bardziej anty-europejski. Nie ma na to naszej zgody – mówił na konferencji prasowej w Sejmie poseł Krzysztof Paszyk.

[tweet id=”1494271164885123075″ align=”center”]

Ludowcy apelują o jak najszybszą likwidację Izby Dyscyplinarnej. Przyjęcie ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej to szansa na odblokowanie środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy zapisanych w KPO. 21 państw już korzysta ze środków europejskich, a my ciągle nie. To są pieniądze, które służą przedsiębiorcom, rolnikom, samorządom, służą nadwyrężonej służbie zdrowia w tych krajach. A my możemy dzisiaj jedynie oglądać kłótnie i waśnie w obozie władzy.

– Zamiast korzystać ze środków UE, oglądamy kłótnie i waśnie w obozie władzy. Panowie, czas się ogarnąć. Jako PSL apelujemy o to, aby w końcu zacząć usuwać przeszkody blokujące dostęp do środków unijnych – apelował poseł ludowców.

Ludowcy zwracają uwagę na pilną potrzebę procedowania ustaw, które usuną główną przeszkodę w dialogu z Brukselą, czyli Izbę Dyscyplinarną.

– Chcemy likwidacji Izby Dyscyplinarnej, usunięcia sędziów, którzy w niej zasiadają i przystąpienia do prac nad uzdrowieniem sytuacji w KRS, w tym przywrócenia sędziów ukaranych przez nielegalną ID. Tym powinien teraz zajmować się prezes Kaczyński, a nie dalszym brnięciem w konflikty – ocenił Krzysztof Paszyk.

ℹ️ Czytaj również –> Kosiniak-Kamysz: Dobrze, że prezydent popiera nasz postulat likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Poseł Dariusz Klimczak zwrócił uwagę, że minister Ziobro dopomina się od prezydenta Andrzeja Dudy zwołania Rady Gabinetowej.

[tweet id=”1494274015640358916″ align=”center”]

– Wypowiedzi i działania ministra Ziobro dotyczące UE wołają o pomstę do nieba. Niszczy on wizerunek Polski na arenie międzynarodowej i cały dorobek jaki udało nam się uzyskać od momentu przystąpienia do Wspólnoty. Dzisiaj dopomina się od prezydenta Dudy o zwołanie Rady Gabinetowej. Może to dobry pomysł? My jako PSL zachęcamy pana prezydenta, żeby zwołał Radę i postawił do pionu ministra Ziobrę, który działa wbrew interesowi Polski – stwierdził poseł Klimczak.

– Jeżeli pan minister Ziobro ma zgadzać się z rządem tylko, kiedy wypłata wpływa na jego konto, to powinien jak najszybciej honorowo przestać pełnić swoją funkcję. Walka z UE skończy się tak, jak sprawa Turowa. Rząd przegra, zniszczony zostanie wizerunek Polski, a Polacy będą musieli za to wszystko zapłacić – podsumował poseł PSL, Dariusz Klimczak.