Skip to main content

Po wielu rozmowach z rodzicami samotnie wychowującymi dzieci składamy wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich, by zbadał pod kątem konstytucyjnym zmiany Polskiego Ładu uderzające w takie osoby. One czują się ograbione z praw i dyskryminowane – oświadczył poseł PSL, Krzysztof Paszyk.

Przez ostatnie 30 lat samotni rodzice mogli rozliczać się z dzieckiem, tak, jak to się dzieje w przypadku małżonków. „Polski ład” takie uprawnienie odbiera. Wprowadzono nową ulgę. Od 2022 r. każda osoba samotnie wychowująca dziecko otrzyma 1500 zł niezależnie od wysokości dochodu.

Brzmi fajnie. Tyle tylko, że samotny rodzic już od dochodu 4050 brutto zapłaci wyższy podatek niż małżeństwo z podobnymi dochodami. Z finansowego punktu widzenia wychodzi na to, że bardziej opłacalne jest małżeństwo bez dzieci niż samotne macierzyństwo lub ojcostwo.

[tweet id=”1486665747451494405″ align=”center”]

Jako uzasadnienie wskazano, że pozostawienie dotychczasowych zasad rozliczeń, w powiązaniu z podniesieniem kwoty wolnej od podatku, oznacza, że samotni rodzice byliby faworyzowani względem małżeństw. Wskazywano również na ograniczanie zjawiska niezawierania małżeństw i brania rozwodów w celu optymalizacji podatkowej.

Zmiana jednak nie podlegała żadnym konsultacjom. Świadczy to o jej przeprowadzeniu w dużym pośpiechu, bez odpowiednich analiz i oceny skutków regulacji.

Należy zwrócić uwagę, że grupa osób samotnie wychowujących dzieci jest bardzo różnorodna. Są w niej również wdowy i wdowcy, osoby pozostające samotne ze względu na panującą w domu przemoc, a także osoby samotnie opiekujące się dziećmi przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi. Są to obywatele, którzy nie ze swojego wyboru, lecz ze względu na szczególne okoliczności, znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

[tweet id=”1486666095738163201″ align=”center”]

– Przepisy Polskiego Ładu dot. samotnych rodziców w naszej ocenie godzą w szereg wolności i przepisów prawa, takich jak: zasady równego traktowania, ochrony rodziny czy niezbywalnej godności człowieka. W imieniu rodziców składamy wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich – oświadczył poseł Paszyk.

– Odbyliśmy szereg spotkań z rodzicami wychowującymi samotnie swoje dzieci. Te osoby są rozgoryczone. Zostały zaatakowane i pokrzywdzone przez państwo. PiS nie pierwszy raz w nich uderza. Tym razem przez Polski Ład – podkreślił poseł PSL, Krzysztof Paszyk.