Skip to main content

To ogromna radość i duma dla Wojska Polskiego, Ministerstwa Obrony Narodowej, a przede wszystkim dla bezpieczeństwa Polski. Podpisaliśmy umowę w firmie WB Electronics – polskiej firmie, która dla polskiego wojska będzie produkować drony. Stawia ona na polskich naukowców oraz na polskich inżynierów – powiedział wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas zawarcia umowy na dostawy dronów dla polskiej armii.

17 kwietnia w WB Electronics S.A. Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Paweł Bejda, sekretarz stanu w MON uczestniczyli w podpisaniu pierwszej umowy wykonawczej na dostawy Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye.

– Polska firma dla polskiego wojska będzie produkować drony. Podpisana została umowa wykonawcza. Jest ona wypełnieniem umowy ramowej. Umowa ramowa obejmuje około 400 zestawów. Dzisiaj pierwsza część dająca poczucie, że ten proces nabiera tempa. Z dronów będą korzystać m. in Wojska Obrony Terytorialnej – są do tego przygotowane, wyposażone w dobry sprzęt, ale też mają określone umiejętności. Te drony służą rozpoznaniu. (…) Są używane dzisiaj przez siły zbrojne Ukrainy. To doświadczenie powoduje, że mamy najnowocześniejsze wersje. One są cały czas modyfikowane, usprawniane o nowe doświadczenia płynące z pola walki. Polska kupuje najlepszy sprzęt. Wojsko Polskie dostaje najlepszy sprzęt w wersji najnowocześniejszej, której nikt inny nie używa – mówił szef MON.

Przedmiotem umowy wykonawczej, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a WB Electronics S.A., jest dostawa dla Sił Zbrojnych RP, 7 zestawów Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye wraz z dokumentacją techniczną i pakietami: naprawczym, logistycznym i szkoleniowym.

Rozpoznanie jest podstawą dobrego planowania. Flyeye służy temu, żeby to robić. Kolejne umowy będą podpisywane jeszcze w tym roku. W najbliższych latach wszystkie te zestawy zostaną dostarczone do Wojska Polskiego. Dziękuję wszystkim tym, którzy doprowadzili do podpisania tej umowy. (…) Dziękuję producentom za ogromne zaangażowanie i prowadzenie badań na rzecz nowych odkryć i ich implementację. Dziękuję Agencji Uzbrojenia za pracę na rzecz umowy – podkreślił wiceprezes Rady Ministrów.

Dostawy bezzałogowców w najnowszych wersjach rozwojowych systemu zostaną zrealizowane do końca bieżącego roku. W listopadzie ub. r. Siły Zbrojne RP odebrały 5 zmodernizowanych zestawów, które na mocy umowy z grudnia 2022 r. producent unowocześnił do wersji FlyEye v 3.6. Usprawnienia dotyczyły modyfikacji systemów nawigacyjnych, wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa oraz integracji BSP z Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ.

Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do podpisania tej umowy. To jest ciężka praca po stronie przemysłu polskiego, to jest ciężka praca po stronie Grupy WB. Grupa WB to bardzo poważny zakład zbrojeniowy, który wspiera Wojsko Polskie. Ta współpraca to nasz wspólny sukces, ale przede wszystkim sukces polskiego podatnika, który płaci ciężkie pieniądze w podatkach. Bezzałogowe systemy powietrzne to przyszłość, dlategobędziemy rozwijać nasze zdolności w tym zakresie. W Wojsku Polskim powstanie komponent wojsk dronowych – mówił z kolei Paweł Bejda, sekretarz stanu w MON.