Skip to main content

Nord Stream 2 dostał pozwolenie na budowę. To fatalna wiadomość dla Polski. – Wzywamy rząd do podjęcia działań – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pełna kompromitacja polityki zagranicznej rządu Mateusza Morawieckiego. Mimo zapewnień działaczy PiS, że nie pozwolą na budowę gazociągu Nord Stream 2 po dnie Bałyku, omijającego Polskę, Niemcy wydali właśnie zgodę na realizację tej inwestycji. Zagraża to bezpieczeństwu energetycznemu Polski, bo pozwala na przesyłanie gazu z Rosji bezpośrednio do Europy Zachodniej z pominięciem naszego kraju.

Premier Mateusz Morawicki miał poprawić wizerunek Polski i otworzyć nowy rozdział w polityce międzynarodowej. Tymczasem jest gorzej niż było. Konflikt dyplomatyczny z Izraelem i fatalne relacje z Unią Europejską sprawiły, że Polska traci swoja pozycję w polityce międzynarodowej. Efektem tego jest wyrażenie przez Niemcy zgody na budowę gazociągu Nord Stream 2 łączącego naszych zachodnich sąsiadów z Rosja, omijając Polskę.

– To jest klęska polityki międzynarodowej PiS – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. – W całej burzy medialnej jaką mamy teraz wokół innych spraw, umyka fakt złagodzenia sankcji USA wobec firm współpracujących z Rosją. To otworzyło możliwość na wydanie zgody na budowę rurociągu przez Niemcy. Dlatego wzywamy rząd do podjęcia działań. Nord Stream 2 nie leży w interesie Polski i zgadzają się z tym wszystkie środowiska polityczne w kraju – dodaje.

Jeśli dojdzie po wybudowania Nord Stream 2, Polska będzie narażona na szantaż gazowy ze strony Rosji. Obecnie Moskwa nie może zatrzymać dostaw gazu dla Polski nie ograniczając dostaw dla Niemiec i innych krajów europejskich. Gdy powstanie Nord Stream 2 Rosja będzie miała taką możliwość. Kolejny raz PiS zamiast dbać o interesy Polski naraża nas na zgorzenie.