Żądamy od marszałek Sejmu Elżbiety Witek wprowadzenia pod obrady Sejmu projektu Koalicji Polskiej dotyczącego wprowadzenia handlowych niedziel na cały okres pandemii oraz 60 dni po jej zakończeniu – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł PSL Dariusz Klimczak.

Wicepremier Jarosław Gowin poinformował niedawno, że prowadzone są konsultacje w sprawie wprowadzenia dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia. Zdaniem ludowców rząd po raz kolejny obudził się „za pięć dwunasta”.

– Mamy do czynienia z podobną sytuacja, jak w przypadku pierwszego listopada i historii z chryzantemami, i zniczami. Nie chcemy takiego rządu, który na kwestie gospodarcze reaguje w ostatniej chwili – stwierdził Dariusz Klimczak.

Wiceprezes PSL przypomniał, że klub Koalicji Polskiej zgłosił wprowadzenie handlowych niedziel na cały okres pandemii oraz 60 dni po jej zakończeniu.

– Żądamy od marszałek Sejmu Elżbiety Witek, aby wprowadziła pod obrady Sejmu nasz projekt dotyczący niedziel handlowych, ponieważ on jest dalej idący – powiedział Dariusz Klimczak.

Poseł Klimczak przypomniał, że 52 proc. Polaków uważa, że zakaz handlu w niedziele powinien zostać zniesiony. Zakaz ten powoduje większe kolejki w sklepach w soboty, co przekłada się na wyższe ryzyko zakażenia koronawirusem.

W obliczu wzrastającej liczby przypadków zakażenia koronawirusem należy umożliwić Polakom bezpieczne zakupy w każdą niedzielę. Wprowadzenie niedzieli handlowej spowoduje zmniejszenie ilości osób na zakupach w pozostałych dniach, szczególnie w piątki i soboty – uzasadniają projekt posłowie Koalicji Polskiej PSL-Kukiz’15.

Czytaj więcej:

Koronawirus. Przywróćmy handel w niedziele do końca epidemii

Poseł PSL Mieczysław Kasprzak uważa, że rządzący popełniają niewybaczalne błędy. – Im więcej mówią, tym więcej błędów, szczególnie popełnia je pan premier – stwierdził poseł Kasprzak.

Odniósł się w ten sposób do jednej z ostatnich wypowiedzi premiera, z której wynika, że „poprzez podniesienie i wprowadzenie nowych podatków uratujemy polską gospodarkę”.

– To kompletnie niezrozumiałe. Podczas gdy inne kraje chcą ulżyć firmom w czasie pandemii, polski rząd nakłada na przedsiębiorców kolejne podatki. Nie można w tej chwili dopuścić do tego, żeby w trudnej sytuacji pandemicznej, kiedy wiele osób nie pracuje, kiedy firmy mają problemy z przetrwaniem rządzący wprowadzali nowe podatki – uważa poseł Mieczysław Kasprzak.