Skip to main content

Ustawa o Sądzie Najwyższym, która opuściła Sejm i została przyjęta głosami PiS i Solidarnej Polski, nie przywraca praworządności i nie gwarantuje uruchomienia potrzebnych środków z Unii Europejskiej. Dlatego, z naszej inicjatywy dzisiaj jest zwołany Senat. Jesteśmy w stanie naprawić tę ustawę, przyjąć poprawki, które gwarantują przywrócenie praworządności i uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy – powiedział w Sejmie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

W ubiegły czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Na wniosek prezesa PSL, Władysława Kosiniaka-Kamysza zwołano na dzisiaj przyspieszone posiedzenie Senatu w sprawie wniesienia poprawek do ustawy.

– Ustawa o Sądzie Najwyższym, która opuściła Sejm i została przyjęta głosami PiS i Solidarnej Polski, nie przywraca praworządności i nie gwarantuje uruchomienia środków z Unii Europejskiej. Dlatego, z naszej inicjatywy dzisiaj jest zwołany Senat. Bardzo za to dziękujemy, bo jesteśmy w stanie naprawić tę ustawę, przyjąć poprawki, które gwarantują przywrócenie praworządności i uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy – wyjaśnił na konferencji prasowej w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Dzisiaj mam nadzieję, że to sprawnie zostanie przeprowadzone, bo musi się to odbyć jak najszybciej, przed przyjazdem szefowej Komisji Europejskiej, żeby ona mogła jutro odnieść się do ustawy przyjętej przez Senat – dodał prezes PSL.

Obecny na konferencji prasowej senator Kazimierz Michał Ujazdowski podkreślił, że Koalicja Polska proponuje poprawki, które oznaczają, że ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną będzie miała naprawdę charakter naprawczy, przywróci zgodność z polską konstytucją i będzie odpowiadała oczekiwaniom obywateli na niezależne i sprawne sądownictwo.

– Nasze poprawki zakładają przywrócenie sędziów do orzekania, wejście w skład nowej Izby sędziów z 7-letnim stażem w Sądzie Najwyższym oraz brak możliwości zasiadania w SN członków Izby Dyscyplinarnej. Wszystkie uwagi są uzgodnione pomiędzy partiami demokratycznymi – zaznaczył senator Ujazdowski.

– Przywrócimy praworządność, uruchomimy środki z Krajowego Planu Odbudowy. To jest misja Senatu. To jest misja demokratycznych partii, które biorą na siebie odpowiedzialność. Rząd się z tej odpowiedzialności nie wywiązał, nie gwarantuje ani praworządności, ani uruchomienia środków, my to robimy, jako partie demokratyczne w Senacie – apelował lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.