Skip to main content

– Wzywamy premier Szydło do ujawnienia Polakom skutków podpisania tej, naszym zdaniem, szkodliwej umowy. Żądamy, by do tego czasu rząd PiS powstrzymał się od parafowania CETA w Brukseli – mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Najważniejszym temat sobotniej Rady Naczelnej były kontrowersje wokół umowy CETA. Rząd PiS może ją poprzeć już we wtorek, choć do tej pory nie przedstawił żadnych analiz dotyczących skutków, jakie przyniesie ona Polsce.

– W Europie jeszcze obowiązują wysokie standardy żywności. Wejście w życie umowy CETA może je drastycznie obniżyć. Na szali w tym sporze jest zdrowie Polaków, to czy polskie dzieci będą miały dostęp do smacznego i zdrowego jedzenia – mówił Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił, że ludowcy oczekują jasnego stanowiska rządu PiS w tej sprawie. – Wzywamy panią premier do przedstawienia skutków dla Polaków podpisania tej, naszym zdaniem, szkodliwej umowy. Żądamy, by do tego czasu rząd PiS powstrzymał się od parafowania CETA w Brukseli – powiedział prezes PSL.

Przewodniczący Rady Naczelnej PSL, europoseł Jarosław Kalinowski mówił, że CETA „to zagrożenie dla konsumentów, dla rodzimej gospodarki i sektora rolno-spożywczego. – Polska jest największym producentem i eksporterem mięsa drobiowego w Unii Europejskiej. Po wejściu w życie tej umowy na rynku pojawi się potężny gracz, któremu na nierównych warunkach trudno będzie sprostać polskim hodowcom – tłumaczył Kalinowski.

W przyjętej przez Radę Naczelną uchwale czytamy: „Umowa CEATA jest ogromnym zagrożeniem dla polskiej gospodarki, w tym rolnictwa oraz zdrowia obywateli. (…) Tylko razem możemy zmusić rząd Beaty Szydło do rezygnacji z poparcia szkodliwej dla Polski umowy między EU a Kanadą”.

Dyskusja dotyczyła również Afrykańskiego Pomoru Świń. Ludowcy podjęli uchwałę w której domagają się stanowczych działań rządu PiS, wypłaty rekompensat dla rolników i wskazania im miejsc, gdzie mogą przetwarzać swoją hodowlę.

„Rada Naczelna PSL oczekuje od rządu szybkich i skutecznych działań , które ochronią pogłowie świń w naszym kraju przed ASF. Ludowcy wzywają Panią Premier do wzięcia odpowiedzialności za tę sytuację” – czytamy w uchwale Rady Naczelnej.

Tematem obrad była również reforma edukacji, którą szef PSL nazwał „antyreformą edukacji”. – Ta zła zmiana to tak naprawdę kolejny skok partii rządzącej na stołki. Chodzi o wymianę wszystkich dyrektorów szkół. Nic więcej się za tymi propozycjami nie kryje. Jakość polskiego szkolnictwa od zmiany pieczątek się nie poprawi – mówił Kosiniak-Kamysz.

Lider ludowców przypomniał propozycje reformy przedstawione przez PSL wspólnie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. To m.in. jeden ciepły i zdrowy posiłek dla każdego ucznia w szkole bez względu na status materialny jego rodziców, zmniejszenie liczebności klas do 20 osób oraz wprowadzenie godziny angielskiego dziennie już od pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Rada Naczelna PSL krytycznie odniosła się również do forsowanej przez rząd PiS tzw. reformy administracji skarbowej. Chodzi o połączenie Urzędów Skarbowych, Urzędów Kontroli Skarbowej oraz Służby Celnej i utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej.

„Reforma ma wejść w życie już 1 stycznia 2017 r., jednak żaden z konsolidowanych organów nie jest przygotowany na wdrożenie Krajowej Administracji Skarbowej i sprawną obsługę przedsiębiorców i podatników od tego momentu” – czytamy w podjętej uchwale.

Najważniejszym punktem obrad było upamiętnienie żołnierzy Batalionów Chłopskich. – Przywracanie pamięci o Batalionach Chłopskich jest moralnym obowiązkiem wszystkich członków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Musimy podjąć starania prowadzące do stworzenia pełnometrażowego filmu fabularnego, ukazującego konspiracyjną działalność Ruchu Ludowego – mówił prezes PSL.