Skip to main content

Gdy rząd PiS ucieka od problemów Polaków, samorządy nie chowają głowy w piasek. W tym roku przeznaczą na inwestycje w służbę zdrowia, infrastukturę i edukację rekordowe ponad 40 mld zł.

– Samorządy są skuteczne i to one biorą teraz na siebie odpowiedzialność za rozwój Polski. W Małopolsce na ochronę zdrowia przeznaczymy 160 mln zł. Bardzo wysokie środki, bo ponad 600 mln zł, przekażemy na infrastrukturę drogową. Do tego 330 mln zł na transport, zwłaszcza na komunikację niskoemisyjną – mówi Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego z PSL. – Wysokie środki przekażemy również na kulturę. Wzmocnimy infrastrukturę turystyczną, m.in. rozbudujemy siec ścieżek rowerowych – dodaje.

Podobna sytuacja panuje w innych częściach Polski. Podczas, gdy rząd PiS odwraca się od problemów lokalnych, to właśnie samorządowcy wzięli na odpowiedzialność za zmiany w małych ojczyznach. W tegorocznych budżetach samorządy zaplanowały ponad 40 mld zł na nowe inwestycje. To olbrzymia kwota. W niektórych przypadkach stanowi nawet połowę wszystkich zaplanowanych wydatków. Takie wyliczenia przedstawili w poniedziałek dziennikarze „Rzeczpospolitej”.

Spośród wszystkich wydatków, najwięcej, bo nawet 50 proc. z nich, zostanie spożytkowane na transport. Miasta dynamicznie rozbudowują swoje systemy komunikacji miejskiej. W ten sposób nie tylko zapewniają komfort mieszkańcom danej społeczności, ale również przyczyniają się do dbania o środowisko. Województwa inwestują w połączenia drogowe i kolej. Na szczeblach powiatowych i gminnych remontowane i budowane są lokalne drogi. Pozostałe wydatki najczęściej dotyczą edukacji, zdrowia i rekreacji.

Przykładem takich inwestycji może być Warszawa, gdzie spośród 2,9 mld zł połowa zostanie przeznaczona na rozbudowę stołecznego metra. Inne polskie miasta również dbają o swój rozwój. Nie inaczej jest na pozostałych szczeblach samorządu. W województwie zachodniopomorskim władze zapowiadają, że połowa z ich tegorocznego budżetu zostanie przeznaczona na inwestycje. To spowoduje realne zmiany w naszym najbliższym otoczeniu.

Dzięki takim działaniom samorządowców nasze małe ojczyzny zmieniają się codziennie na naszych oczach. Powierzając swój głos danemu kandydatowi widzimy, czy spełnił swoje obietnice. To właśnie na tym poziomie mamy największy wpływ na otaczającą nas rzeczywistość.