Skip to main content

PiS konsekwentnie niszczy samorządy. Dlatego dziś po raz pierwszy w historii radni zorganizowali Sejmik sejmików – spotkanie samorządowców ze wszystkich szczebli z całej Polski.

– Chcemy pokazać, że samorządy wypełniają dobrze swoją funkcję – tłumaczy Marek Mazur, Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego z PSL, pomysłodawca spotkania. Na jego zaproszenie do Łodzi odpowiedziało ponad pół tysiąca samorządowców z całej Polski.

Obecny na spotkaniu będzie również Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. – Zjazd samorządowców z całej Polski pokazuje jaki wielki jest opór przed zmianami proponowanymi przez PiS. Lokalni gospodarze chcąc pokazać jak wielkim błędem jest odejście od procesu decentralizacji kraju – ocenia lider ludowców.

To pierwsza w historii tego typu inicjatywa. W czwartek, w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych dojdzie do spotkania radnych, zarządów województwa i marszałków sejmików. Spotkanie przychodzi w najcięższym dla samorządów okresie – systematycznego okrajania ich z kompetencji i środków oraz podkopywania ich pozycji przez rząd PiS.

Jak podkreśla Marek Mazur uczestnicy sejmiku na pewno poruszą sprawę niszczenia samorządów przez PiS. – To nie może ujść naszej uwadze – mówi i podaje przykład działania rządu. – Ośrodki doradztwa rolniczego zostały przekazane marszałkom, żeby były bliżej rolnika. Zabrało je jednak Ministerstwo Rolnictwa – opisuje.

To nie jedyny taki przykład. PiS konsekwentnie okrajania samorządy z ich kompetencji. – Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska także przejął rząd. Przecież nie tak dawno przeszły pod ręce marszałka. To odwracanie procesu decentralizacji! – dodaje.

PSL już na XII Kongresie zaproponował znaczące propozycje, które zwiększyłyby decentralizację kraju: likwidacja urzędów wojewódzkich, przekształcenie Senatu w Izbę Samorządową czy wzmocnienie roli sołtysa, rad sołeckich i rad osiedlowych.

To nie wszystko. – Przygotowujemy też kompleksowy program Polska Lokalna 2020, który chcemy wdrożyć po następnych wyborach. To program, który będzie pokazywał kierunki rozwoju małych ojczyzn i pomoc państwa dla nich – mówił prezes Kosiniak-Kamysz.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego