Skip to main content

Od 27 lat dzika reprywatyzacja krąży nad Warszawą. – Dość tej ściemy! Sprawę reprywatyzacji trzeba wyjaśnić. Do końca. – grzmiał Piotr Zgorzelski, poseł PSL.

Wspólny wniosek klubów PSL, Kukiz’15 i Nowoczesnej ma wyjaśnić wszystkie nieprawidłowości związane z procesem reprywatyzacji. Jak mówią przedstawiciele wnioskodawców propozycja PiS powołania komisji weryfikacyjnej jest tylko działaniem pozornym.

– Komisja Weyfikacyjna odsunie sprawę na dalszy plan. Już czas skończyć ze ściemą i półśrodkami. Dzięki powołaniu komisji śledczej sprawa nie będzie zamiatana pod dywan tylko zostanie prawdziwie rozliczona – podkreślił poseł PSL.

– Sejm ma narzędzia, żeby powołać komisję, która będzie wypełniała wszystkie te zadania, które są w tej chwili zlecane komisji weryfikacyjnej jednocześnie nie łamiąc porządku prawnego – podkreślił Bartosz Jóźwiak z klubu Kukiz’15.

Z kolei Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej mówił, że posłowie mają świadomość olbrzymich nieprawidłowości i przestępstw jeśli chodzi o reprywatyzację w Warszawie. – Jesteśmy za tym, żeby te sprawy bardzo dokładnie wyjaśnić i ukarać winnych, ale również wspomóc te osoby, które ucierpiały w wyniku tej dzikiej reprywatyzacji – mówił.

Poseł Zgorzelski przypomniał również, że PSL składało projekt dotyczący reprywatyzacji w 1993 roku, jednak wtedy Sejm nie był zainteresowany rozwiązaniem sprawy. – W 2001 roku prezydent Kwaśniewski również miał okazję rozwiązać problem reprywatyzacji i też nie została ona wtedy podpisana z przyczyn – jak tłumaczono – budżetowych. Pozwoliło to na rozpoczęcie procesu dzikiej reprywatyzacji. Czas z tym skończyć! – skończył poseł PSL.

Wniosek o komisje śledczą został złożony do Marszałka Sejmu.