Skip to main content

Według szacunków brytyjskiego urzędu statystycznego w 2016 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion obywateli Polski. To najwyższy poziom w historii i wzrost o 86 tys. osób w skali roku.


Dane brytyjskiego urzędu pokazują, że wbrew buńczucznym zapowiedziom przedstawicieli PiS, Polacy nie tylko nie wracają do kraju z emigracji, a wręcz odwrotnie – opuszczają go. Dzieje się tak pomimo rekordowo niskiego bezrobocia. Dlatego obecna emigracja może być podyktowana przede wszystkim względami politycznymi.

Polacy nie chcą mieszkać w państwie urządzonym przez PiS. Być może jest to pierwsza emigracja polityczna po 1989 roku. Naszych rodaków, którzy nie mogą wytrzymać pod pisowskim butem jest coraz więcej. W Wielkiej Brytanii mieszka już 1,02 mln Polaków, o 86 tys. więcej niż rok wcześniej. To niemal 10 proc. wzrost.

Obywatele Polski stanowią największą mniejszość narodową w Wielkiej Brytanii, wyprzedzając obywateli Indii (362 tys.), Irlandii (335 tys.) i Rumunii (328 tys.). Dominują we wszystkich regionach kraju.

Na nic się zdają zaklęcia polityków PiS. Polacy wyjeżdżając pokazują co sądzą o takiej Polsce. Prezentacje i tabelki wicepremiera Morawieckiego nie są wstanie tego zmienić. Polacy chcą wolności i bezpieczeństwa, a tego PiS-owski rząd nie gwarantuje.

Według czerwcowych badań Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) wśród Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii 78,2 proc. z nich widzi swoją przyszłość w tym kraju, tylko około 10 proc. w Polsce. Co więcej, 40 proc. planuje pozyskać brytyjskie obywatelstwo, a 6,5 proc. już je ma.

Z kolei według raportu firmy doradztwa personalnego i rekrutacji Work Service, 19 proc. Polaków rozważających emigrację zarobkową bierze pod uwagę wyjazd do Wielkiej Brytanii.