Skip to main content

Zielona energia tanieje dużo szybciej niż ktokolwiek się spodziewał. Według raportu agencji Bloomberg News Energy Finance spadek zapotrzebowania na węgiel może nastąpić nie za dekady, ale już w 2026 r. – PiS blokuje Polakom dostęp do taniego prądu – alarmuje poseł PSL Mieczysław Kasprzak.

Jest szansa na tańsze rachunki za prąd. Światowa polityka energetyczna związana z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego oraz próby ratowania klimatu przez redukcję emisji CO2 sprawiają, że węgiel jest co raz szybciej wypierany przez odnawialne źródła energii.

Czytaj także → PSL ostrzega: PiS blokuje rozwój OZE

Według raportu agencji Bloomberg News Energy Finance, który symuluje rozwój energii odnawialnej do 2040 r. „Słońce dobije węgiel szybciej, niż się spodziewaliśmy” – czytamy w raporcie. Energia ze słońca kosztuje dziś jedną czwartą tego co w 2009 r. A do 2040 r. według symulacji agencji Bloomberg, koszty paneli mają spaść o kolejne 66 proc.

– Ostatnio przez słońce i upały Polska pobiła rekord zapotrzebowania na prąd. Jak PiS może nie dostrzegać, że istnieje możliwość wytwarzania taniej energii właśnie ze słońca? – dziwi się Mieczysław Kasprzak, poseł PSL.

Bloomberg w swym raporcie stwierdza, że spadają także koszty produkcji energii z wiatru. W raporcie czytamy, że „aż o 71 proc. ma spaść cena morskich farm wiatrowych – jedno z najbardziej efektywnych źródeł OZE”, bo na morzu po prostu bardziej wieje. Według ekspertów polski rynek jest najbardziej obiecującym dla energetyki wiatrowej w Europie. Pod warunkiem oczywiście, że taką energetykę chce się rozwijać.

Czytaj także → OZE. Jak to się robi w Szwajcarii?

Komisja Europejska dopinguje kraje członkowskie do zmian systemów energetycznych i odejścia od węgla. Polska zobowiązała się w unijnym pakiecie energetycznym do zwiększenia udziału OZE do 15 proc. w 2020 roku. Mimo, że końcowa data zbliża się nieubłaganie, PiS całkowicie bagatelizuje problem. – Przez rządową blokadę na OZE i niejasne regulacje wprowadzane przez PiS grożą nam miliardowe kary od Unii Europejskiej – przypomniał Mieczysław Kasprzak.

Cały świat widzi przyszłość w czystych, odnawialnych źródłach energii. Dla Polaków to szansa na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego, energetycznego i niższe rachunki za prąd. – Pod warunkiem, że rząd będzie chciał tę szansę wykorzystać. Na razie robi coś wręcz przeciwnego – kończy poseł Kasprzak.